Promocja Zdrowia

Od kilkunastu lat w naszej szkole realizowany jest Program Promocji Kultury Zdrowia. Jego celem głównym jest promocja zdrowia poprzez kształtowanie pozytywnych postaw i nawyków. Podczas realizacji programu planujemy położyć szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną oraz promocję aktywności fizycznej. Naszym głównym celem będzie motywowanie młodzieży do czynnego uczestniczenia w proponowanych aktywnościach ruchowych oraz organizowanie spotkań ze specjalistami, którzy pogłębią wiedzę uczniów na temat metod zapobiegania i wykrywania chorób we wczesnych stadiach.

ROK SZKOLNY 2023/2024

PROFILAKTYKA ANTYNARKOTYKOWA

W dniu 17.04.2024 odbyło się spotkanie z podopiecznymi Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych „San Damiano” w Chęcinach. W zajęciach wzięły udział klasy: 1B, 1E, 2A, 3D. Mieszkańcy ośrodka przedstawili swoje historie uzależnień od leków, alkoholu i narkotyków, opisali proces wychodzenia z nałogu oraz przestrzegali przed lekkomyślnym sięganiem po środki psychoaktywne i używki.

II SZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

30.01.2024 odbył się  II Szkolny Turniej Tenisa Stołowego. Każdą klasę reprezentowali najlepsi w tej dyscyplinie uczniowie. Mecze były bardzo zacięte i często o zwycięstwie decydowały małe punkty. Bardzo wyrównana walka zakończyła się następująco:

I miejsce Gabriela Pakuła klasa II A, Kuba Ksel klasa IV E

II miejsca Zofia Wójcicka klasa IV E, Krzysztof Ślefarski klasa III C

III miejsca Natalia Pniewska klasa III B , Kuba Wojciechowski klasa I E

IV miejsce Weronika Gola klasa III A , Oskar Łuczak klasa III A

PROFILAKTYKA ANTYNIKOTYNOWA

W dniu 7 grudnia odbyła się prelekcja dotycząca e-papierosów. Zajęcia poprowadził Pan Łukasz Fronk z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a udział w pogadance wzięły klasy 1E oraz 1A

PROFILAKTYKA ANTYNOWOTWOROWA

W dniu 24.10.2023r. klasy 1E i 1F miały spotkanie z dietetykiem – panią Joanną Dziurzyńską oraz panią Katarzyną Majką – położną ze ŚCO w Kielcach. Omówiono zasady racjonalnego odżywiania oraz profilaktykę raka szyjki macicy, raka piersi i raka jąder.

MIĘDZYKLASOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT

W dniach 26.09-27.09 2023 odbył się III Międzyklasowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt. W tym roku zgłosiło się do rozgrywek 12 zespołów, które drogą losowania zostały podzielone na trzy grupy.   Wszystkie mecze były bardzo emocjonujące. Dziewczęta walczyły o każdą piłkę. Ostateczna klasyfikacja wygląda następująco: miejsce I – klasa III B, miejsce II – klasa IV B, miejsce III – klasa IV E, miejsce IV – klasa II D.

PROFILAKTYKA NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI

W dniu 21 września 2023r. odbyła się prelekcja dotycząca profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Pan doktor Szczepan Kaliniak ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii poprowadził zajęcia dla klasy 1 E, na których zaprezentował najczęściej spotykane nowotwory w obrębie głowy i omówił ich leczenie oraz,
co najważniejsze, metody zapobiegania.

ROK SZKOLNY 2022/2023

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

W dniu 27.04.2023 odbyło się spotkanie z pracownikami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach, dotyczące wpływu środków psychoaktywnych na organizm. Wzięły w nim udział klasy: I D, I E i I F.

PROFILAKTYKA WIRUSA HPV

W dniu 16.02.2023r. odbyło się czwarte z cyklu spotkanie dotyczące profilaktyki antynowotworowej. Temat prelekcji to: „ Co wiemy o wirusie HPV – wirusie brodawczaka ludzkiego”. W zajęciach uczestniczyły uczennice klas: 4C, 4E, 3C i 2C.

Od położnej ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii dziewczęta dowiedziały się, jakie skutki zdrowotne dla człowieka niesie zakażenie tą chorobą i  jak można jej uniknąć.

PROFILAKTYKA RAKA PIERSI

Dnia 20.01.2023 odbyły się kolejne warsztaty z cyklu : Profilaktyka raka piersi. Tym razem gościliśmy studentki Collegium Medicum z UJK pod opieką pani Marty Kotwicy, absolwentki naszej szkoły. Uczennice klas 1A, 1D, 3B, 3D, 4F, 4E miały możliwość w praktyce poćwiczyć technikę samobadania piersi w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zmian chorobowych.

II SZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

19.01.2023  odbył się  II Szkolny Turniej Tenisa Stołowego. Każdą klasę reprezentowali najlepsi w tej dyscyplinie uczniowie. Mecze były bardzo zacięte i często o zwycięstwie decydowały 2 punkty. Bardzo wyrównana walka zakończyła się następująco:

dziewczęta

I miejsce Natalia Pniewska z klasy II B
II miejsce Zofia Wójcicka z klasy III E
III miejsce Marcelina Warczyńska z klasy I G IV miejsce Oliwia Różycka z klasy III B

chłopcy

I miejsce Kuba Ksel  z klasy III E
II miejsce Krzysztof Ślefarski  z klasy II C III miejsce Maciej Karwata z klasy II A IV miejsce Piotr Foks z klasy II D

PROFILAKTYKA ANTYNOWOTWOROWA

Z okazji obchodzonych w styczniu dni walki z rakiem szyjki macicy  10. 01. 2023 odbyła się prelekcja prowadzona przez panią magister Katarzynę Majkę, pracownika  Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Uczestniczyły w niej uczennice klas: 1D, 1A, 3B, 4F i 3D. Dziewczęta zapoznały się z przyczynami, objawami oraz metodami leczenia, a co najważniejsze profilaktyką tej niebezpiecznej choroby.

Spotkanie było drugim z cyklu  warsztatów antynowotworowych, które zostały zaplanowane w bieżącym roku szkolnym w ramach Programu Promocji Zdrowia.

PROFILAKTYKA ANTYNOWOTWOROWA

W dniu 03.11.2022r. w ramach Programu Promocji Zdrowia rozpoczął się cykl warsztatów z profilaktyki antynowotworowej. Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii omawiali problemy związane z nowotworami piersi i jąder. Uczniowie dowiedzieli się o objawach chorób oraz czynnikach sprzyjających ich powstawaniu. Demonstrowano także istotne we wczesnym wykrywaniu nowotworów metody samobadania, które przy użyciu fantomów młodzież mogła wypróbować w praktyce.

W spotkaniu  wzięły udział klasy: 1A, 1B, 2A, 2C, 3C,4C, 4E.

W planach kolejne spotkania dla pozostałych uczniów.

BIEG FAIR PLAY

Podobnie jak w ubiegłym roku  propagując ideę fair play, uczniowie naszej szkoły solidaryzując się z akcją zainicjowaną przez Polski Komitet Olimpijski  i Klub Fair Play PKOI #BiegFairPlayPKOI wzięli udział w szkolnym biegu. Celem nie było bicie rekordów, lecz promocja najważniejszej sportowej idei, dzięki której sport emanuje pięknem i inspiruje do godnego zachowania na co dzień.
Fair play, czyli czysta, uczciwa sportowa walka z przestrzeganiem przepisów gry i nieczerpania korzyści z błędów sędziego czy różnego rodzaju oszustw sportowych. Zwycięstwo nie może być celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę, a zdobyte w wyniku nierównych szans w walce nie stanowi prawdziwej wygranej i nie daje zwycięzcy satysfakcji.

ROK SZKOLNY 2021/2022

PODSUMOWANIE KONKURSU FIT KLASA

W konkursie zaproponowano różnorodne konkurencje związane ze zdrowym stylem życia. Odbyły się turnieje sportowe, konkursy prozdrowotne i ekologiczne. Po przeanalizowaniu wszystkich działań tytuł został przyznany klasie III F , która w nagrodę otrzymała dofinansowanie do klasowego wyjścia promującego aktywność fizyczną.

MIĘDZYKLASOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT

Do rozgrywek zgłosiło się 8 zespołów, które drogą losowania zostały podzielone na dwie grupy: I grupa  klasy – 1 E, 2 A, 2 B, 3 FII grupa klasy – 1 B, 2 E, 3 B, 3 C.W dniach 27.05 – 07.06 została rozegrana faza grupowa turnieju. Dwa najlepsze zespoły z każdej grupy zakwalifikowały się do fazy finałowej.

14.06.2022 została rozegrana faza finałowa.  Wszystkie mecze były bardzo emocjonujące. Dziewczęta walczyły o każdą piłkę. Po zaciętej rywalizacji w finale spotkały się klasy I B i II B. Mecz zakończył się zwycięstwem klasy I B. Ostateczna klasyfikacja wygląda następująco: miejsce I – klasa I B miejsce II – klasa IIB, miejsce III – klasa II E, miejsce IV – klasa III F.

TURNIRJ TENISA STOŁOWEGO DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

I konkurencja w konkursie na FIT KLASĘ została rozstrzygnięta.

Wszystkie propozycje przekąsek do szkoły były bardzo apetyczne i wartościowe. Najciekawszą i najbardziej urozmaicone menu zaproponowała klasa III F , które zdecydowanie wygrała w konkursie. Miejsce II zajęła klasa III E, a III klasa I E. Wszystkie klasy, które przedstawiły swoją propozycję otrzymały punkty w rywalizacji. Najciekawsze przepisy możecie znaleźć na wystawce przed sekretariatem.

KONKURENCJA 1

Zaproponuj przekąskę (drugie śniadanie) dla wymęczonego trudami szkolnego życia ucznia.

Opisz sposób wykonania oraz podaj  wartości odżywcze przygotowanego posiłku (kaloryczność, zawartość  białka, węglowodanów, tłuszczy).
Pamiętaj – „ Jemy oczami, więc niech się dzieje na talerzu”  – aby zachęcić do konsumpcji, zamieść kolorowe zdjęcie potrawy.
Gotowe propozycje proszę przynosić do nauczycieli wychowania fizycznego – pani Agnieszki Fiuk i pani Małgorzaty Cedro w terminie do 15 listopada 2021r.
Wszystkie przepisy zostaną ocenione przez nauczycieli, a w konkursie weźmie udział najlepszy  z nich, wybrany przez klasę.

KONKURENCJA 2

„Małymi kroczkami do czystego środowiska”

Zaproponuj 5 oryginalnych, a zarazem łatwych w realizacji sposobów, jak dbać o środowisko naturalne.
Do rywalizacji międzyklasowej, każdy oddział ma przedstawić 5 najlepszych pomysłów wybranych przez klasę. Podpisane propozycje proszę przynosić do pani A. Fiuk i p. M. Cedro w terminie do 3 grudnia.

Za najciekawsze indywidualne pomysły dodatkowa ocena z biologii lub przedsiębiorczości!

KONKURENCJA 3

Turniej tenisa stołowego !!!

Do dnia 29 listopada przyjmowane są zgłoszenia do międzyklasowego Turnieju Tenisa Stołowego 
w ramach konkursu na „ Fit Klasę”. Zgłoszenia po 2 osoby z klasy (chłopak i dziewczyna) do gier pojedynczych przyjmuje p. Agnieszka Fiuk.

Od kilkunastu lat w naszej szkole realizowany jest Program Promocji Kultury Zdrowia. Jego celem głównym jest promocja zdrowia poprzez kształtowanie pozytywnych postaw i nawyków.

W roku szkolnym 2021/2022 w ramach realizacji projektu podjęłyśmy decyzję o przeprowadzeniu „Konkursu na Fit klasę”. Przez najbliższe miesiące będziemy proponować Wam różnorodne konkurencje związane ze zdrowym stylem życia. Konieczne będzie wykazanie się zarówno sprawnością fizyczną jak
i wiedzą oraz umiejętnościami w tym zakresie. Podsumowanie rywalizacji odbędzie się w kwietniu.
Dla najlepszej klasy przewidziana nagroda niespodzianka!!!

Wszystkie informacje  dotyczące konkursu znajdziecie na gazetce stojącej na parterze. Są na niej również umieszczane regularnie aktualizowane propozycje różnorodnych ciekawostek dietetycznych
i niecodziennych form aktywności fizycznej.

W tej chwili trwa konkurs  na fit przekąskę (do 15 listopada). W najbliższym czasie planowany jest konkurs ekologiczny  oraz międzyklasowy turniej tenisa stołowego.

Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do aktywnego włączenia się w realizację naszych działań
i wspólnej zabawy.

koordynatorki programu: Agnieszka Fiuk i Małgorzata Cedro