Biblioteka

ZAPRASZAMY

od poniedziałku do piątku
od 7.45 do 16.00

———– K A T A L O G______B I B L I O T E C Z N Y_____O N L I N E ———–

KONTAKT:   biblioteka@4lo.kielce.eu

*****************************************

Regulamin Biblioteki
Nasze skarby, czyli cymelia

*********************

„CYTATOWE TRIO – ROZPOZNAJ LITERACKIE KLASYKI” – AKCJA BIBLIOTECZNA

W dniach 11-16 marca w województwie świętokrzyskim obchodzony był XXXII Tydzień Kultury Języka. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów akcję „Cytatowe Trio – Rozpoznaj Literackie Klasyki”. Codziennie, od 11 do 15 marca, na Facebooku szkoły publikowane były krótkie teksty, które stanowiły połączenie trzech cytatów z różnych dzieł literackich. Zadaniem uczniów było podanie autorów i tytułów książek, z których pochodziły wykorzystane fragmenty. Pierwsza osoba, która udzieliła poprawnej odpowiedzi otrzymała słodką nagrodę. Były to :

Olga Skrzeczowska z kl. 4 C

Natalia Kramarczuk z kl. 4 B

Nikola Raczyńska z kl. 1 D

Natalia Majchrzak z kl. 4 A

Miłosz Kubicki z kl. 4 A

BIBLIOTECZNY KONKURS FOTOGRAFICZNY „FERIE Z KSIĄŻKĄ – WYNIKI

Czas na rozstrzygnięcie bibliotecznego konkursu fotograficznego „Ferie z książką”.

Oto wyniki konkursu:

1 miejsce Sandra Wzorek z kl. 2D 2 miejsce – Alexandra Boksa oraz Magdalena Boś z kl. 1 C

Wszystkie osoby, które wzięły udział w konkursie otrzymały słodki upominek. Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwyciężczyniom.

PATRONI ROKU 2024 – gazetka ścienna

Od lat istnieje w Polsce tradycja, że Sejm i Senat wybierają wybitne postaci, o których najczęściej ze względu na rocznicę ich urodzin lub śmierci, szczególnie powinniśmy pamiętać w nadchodzącym czasie. W związku z tym biblioteka szkolna przygotowała wystawkę, na której prezentuje wszystkich patronów roku 2024. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat życia i działalności tych wyjątkowych osób.

BIBLIOTECZNY KONKURS FOTOGRAFICZNY „FERIE Z KSIĄŻKĄ”

Drodzy uczniowie! Zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Ferie z książką”. Wystarczy, że zrobicie zdjęcie książki, którą aktualnie czytacie, w miejscu w którym spędzacie ferie i umieścicie je w komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku Szkoły. Pamiętajcie, że kreatywność nie zna granic, więc bawcie się dobrze i zaskoczcie nas swoimi pomysłami. Niech Wasze zdjęcia inspirują innych do odkrywania magicznego świata książek, nawet podczas ferii! Najlepsza fotografia zostanie nagrodzona! Na Wasze prace czekamy do końca ferii. Do dzieła!

AKCJA BIBLIOTECZNA „ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA FERIE”

W ostatnim tygodniu przed feriami bibliotekę szkolną odwiedziło sporo czytelników, a to za sprawą naszej akcji „Ferie z książką”. W wypożyczalni na naszych czytelników czekały spakowane książki – niespodzianki. Każdy kto tylko chciał mógł przyjść do nas i zabrać ze sobą tajemniczą walizkę z dobrą lekturą na zbliżające się ferie. Cieszymy się, ogromnie, widząc jak wielu z Was skorzystało z tej akcji. Mamy nadzieję, że każda z lektur okaże się dla Was inspirującą przygodą i wspaniałym towarzyszem w chwilach relaksu i odpoczynku.

STATYSTYKA CZYTELNICTWA – I semestr

Przedstawiamy statystykę czytelnictwa w naszej szkole za pierwszy semestr. Jak widać klasa 3 C wypożyczyła najwięcej książek w pierwszym półroczu i to ona znajduje się obecnie na podium. Gratulujemy! Tuż za nią plasuje się klasa 2 F i 3 D. Łącznie nasi czytelnicy, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, wypożyczyli do tej pory 1773 książki. Dziękujemy i mamy nadzieję, że w II semestrze te wyniki będą jeszcze lepsze.

PATRON ROKU 2024 – Zad.1 „Krzyżówka”

Pierwsze zadanie w ramach ogólnopolskiego projektu „Miłosz w szkole” zrealizowane! Przygotowaliśmy dla uczniów krzyżówkę dotyczącą życia poety. Pierwsze 4 osoby, które zgłosiły się do biblioteki i wypełniły prawidłowo krzyżówkę otrzymały drobny upominek. Najszybsze były Hanna Goleń i Kinga Stelmaszczyk z klasy 2 D oraz Julia Przygodzka i Weronika Gola z klasy 3 A i to do nich trafiły upominki.

Zwyciężczyniom jeszcze raz serdecznie gratulujemy, a wszystkich uczniów zachęcamy do obserwowania Facebooka Szkoły, bo na pewno pojawią się kolejne zadania.

PATRON ROKU 2024 – CZESŁAW MIŁOSZ

Senat ustanowił rok 2024 rokiem Czesława Miłosza. Jednocześnie w czerwcu będzie obchodzona jego 20. rocznica śmierci. W związku z tym biblioteka szkolna przystąpiła do ogólnopolskiego projektu: „Miłosz w szkole„, w ramach którego zostaną podjęte rozmaite zadania.

Na sam początek biblioteka przygotowała wystawkę dotyczącą życia i twórczości tego wybitnego poety, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę. Znajduje się ona w holu przed biblioteką.

„W BIBLIOTECE DAMY CI SPOKÓJ”

W dzisiejszym świecie, pełnym hałasu cywilizacyjnego, ciężko znaleźć przestrzeń, w której można odnaleźć ciszę, gdzie nasze zmysły będą mogły odpocząć, dlatego zaprosiliśmy wszystkich uczniów, którzy potrzebują chwili spokoju do szkolnej biblioteki. Specjalnie dla nich stworzono kącik z książkami, grami logicznymi, krzyżówkami, sudoku, mandalą i puzzlami. W ciszy mogą skupić myśli i wsłuchać się w swoje potrzeby. Jest to dla nich bezpieczne miejsce, wolne od bodźców i gwaru, w którym odpoczną psychicznie od nadmiaru stresu. Na każdej przerwie (i nie tylko) zawsze mogą znaleźć tu swój cichy azyl.

Akcja ta jest kolejną realizowaną przez nas inicjatywą w ramach programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka„, którego pomysłodawcą jest czasopismo Biblioteka w Szkole

ŚWIĘTA Z KSIĄŻKĄ

W bibliotece szkolnej można już poczuć magię Świąt. Pod choinką czekają na czytelników nowiutkie książki, które wprowadzą ich w ten świąteczny nastrój. Opowieści pełne niepowtarzalnego klimatu i magii Bożego Narodzenia zachęcają do odwiedzenia biblioteki i zachęcają do wypożyczania.

MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE

Święty Mikołaj kojarzy się wszystkim z postacią ubraną w czerwony strój. Nie dziwi więc fakt, że 6 grudnia polecał wszystkim książki z czerwoną okładką. Każdy kto odwiedził tego dnia bibliotekę i wypożyczył lekturę z jakimkolwiek czerwonym elementem otrzymał słodką niespodziankę oraz mikołajkową zakładkę. Młodzież ochoczo zaglądała do biblioteki i wybierała dla siebie tytuły.

„BOOKFLIX” W BIBLIOTECE

Biblioteka szkolna na początku listopada przyłączyła się do ogólnopolskiego programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”, którego organizatorem jest czasopismo „Biblioteka w Szkole”. Pierwszą akcją zorganizowaną w ramach tego programu jest „Bookflix”. Uczniowie, a także nauczyciele ochoczo polecali innym swoje ulubione książki. W ten sposób stworzona została lista „przebojów” książkowych. Okładki polecanych lektur wyeksponowano przed wejściem do biblioteki na specjalnej tablicy. Uczniowie mogą przyjść i samemu przekonać się czy tytuł jest tak dobry jak mówią – wypożyczając książkę, ponieważ wszystkie zostały wyeksponowane na wystawce w wypożyczalni. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, z pewnością lista polecanych książek powiększy się niejednokrotnie.

WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKI „O ZŁOTE PIÓRO”

Biblioteka IV Liceum Ogólnokształcącego
zaprasza uczniów klas ósmych szkoły podstawowej do udziału
w V Wojewódzkim Konkursie Literackim

O Złote Pióro

Konkurs jest organizowany pod Honorowym patronatem
Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

Laureaci poprzednich edycji Konkursu mogli wpisywać punkty na świadectwo ukończenia szkoły.

Regulamin

Karta zgłoszeniowa

ANDRZEJKI W BIBLIOTECE

Biblioteka szkolna w dzień Świętego Andrzeja zaprosiła uczniów do zabawy. Każdy, kto tego dnia odwiedził bibliotekę mógł zjeść pyszną babeczkę, w środku której znajdowała się przepowiednia. Uczniowie mogli także powróżyć sobie z książki. Wystarczyło tylko wybrać tytuł odpowiadający miesiącowi, w którym się urodzili, zsumować wszystkie cyfry ze swojej daty urodzenia i na końcu odszukać uzyskaną liczbę w wybranej książce. W ten sposób można było poznać swoją andrzejkową wróżbę. Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka.

NOWOŚCI BIBLIOTECZNE

Jedną z październikowych akcji w ramach MMBS była „Książkowa lista życzeń”. Uczniowie i nauczyciele mogli na niej umieszczać pozycje, które chcieliby, by pojawiły się na bibliotecznych półkach. To był ich wybór, a nasz….zakup. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki spełniłyśmy wszystkie życzenia czytelników. Reakcja uczniów na 37 nowych tytułów – BEZCENNA! Uczniowie, jeszcze przed wprowadzeniem książek do systemu, rezerwowali tytuły ku uciesze nauczycieli bibliotekarzy.

„LITERACKIE WYZWANIE – NAPISZ OPOWIADANIE – rozstrzygnięcie konkursu

Z prawdziwą przyjemnością ogłaszamy zwycięzców konkursu literackiego – ogłoszonego z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – „Literackie wyzwanie – napisz opowiadanie”. Konkurs nie był łatwy, a uczniowie, którzy wzięli w nim udział wykazali się bogatą wyobraźnią i talentem pisarskim. Wszystkie zgłoszone prace spełniły wymagane kryteria, okazały się bardzo ciekawe, dlatego też jury miało trudne zadanie. Ostatecznie wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce w kategorii wiersz przyznano dla Patrycji Cołty uczennicy kl. 1D I miejsce w kategorii opowiadanie przyznano dla Sandry Wzorek uczennicy kl. 2D Przyznano także jedno wyróżnienie które otrzymała Magdaleny Boś uczennica kl. 1C

Serdecznie dziękujemy za wszystkie nadesłane prace i gratulujemy jeszcze raz nagrodzonym!

„AKCJA SZYTA NA MIARĘ” – ogólnopolska akcja czytaj.pl

Nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do projektu „Upoluj swoją książkę”📚 w ramach akcji #czytajpl

Akcja polega na bezpłatnym udostępnieniu 18 bestsellerów w formie e-booków i audiobooków.

Co trzeba zrobić? Wystarczy:

1️⃣pobrać darmową aplikację Woblink

2️⃣ zeskanować kod QR dostępny na poniższej grafice lub na plakatach rozwieszonych na terenie szkoły

3️⃣ pobrać wybrane książki

4️⃣ czytać i słuchać za darmo do końca listopada

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH – podsumowanie

Przez cały październik uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w różnych działaniach przygotowanych z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.  Biblioteka szkolna pokazała, że jest miejscem, gdzie wiele się dzieje.

Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Cukierków bez liku? Zgadnij ile jest w słoiku”. Uczniowie tłumnie odwiedzali bibliotekę i na różne sposoby próbowali policzyć znajdujące się w słoiku cukierki. Często wykorzystywali do tego linijki, ekierki czy kalkulatory oraz znane im wzory, np. na objętość czy gęstość. Nikt co prawda spośród wszystkich osób, które wzięły udział w zabawie – a było ich 44 – nie podał dokładnej liczby, ale Ada Mochocka z klasy I c była najbliżej prawidłowego wyniku podając liczbę 132 i to ona wygrała całą zawartość słoika – 137 cukierków.

Bardzo chętnie uczniowie dzielili się także swoimi ulubionymi cytatami z przeczytanych książek, które mogli wpisać na specjalnie przygotowane piórka.  Podczas pisania fragmentów toczyły się ciekawe dyskusje na temat wybranych przez nich lektur i fragmentów. Każdy cytat intryguje i zachęca do przeczytania.

Szybko zapełniła się także książkowa lista życzeń „Wasz wybór – nasz zakup”. Znalazły się na niej nie tylko najnowsze pozycje najpopularniejszych autorów, ale także klasyki i arcydzieła. Wszystkie wskazane przez uczniów pozycje zostaną zakupione już pod koniec roku.

Dziękujemy uczniom za wspólną zabawę i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez szkolną bibliotekę.

„LITERACKIE WYZWANIE : NAPISZ WIERSZ LUB OPOWIADANIE” – konkurs literacki

Drodzy uczniowie! Zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie literackim. Wystarczy, że:

napiszecie wiersz lub opowiadanie na dowolny temat, o dowolnej długości, ale wplatając w tekst tytuły książek. Im więcej uda Wam się umieścić tytułów tym lepiej,

napiszecie wiersz lub opowiadanie na cześć czytelnictwa.

Wybierzcie jeden z powyższych tematów i do dzieła! Dla najlepszych prac przewidziane są nagrody. Czekamy na Wasze prace. W regulaminie znajdziecie też listę przykładowych tytułów do wykorzystania.

Regulamin konkursu

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Biblioteka postanowiła włączyć się w obchody tego „święta”. Zaplanowano szereg atrakcji. Konkursy, akcje, zabawy biblioteczne….to wszystko czeka na czytelników w październiku. Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do odwiedzenia biblioteki i aktywnego udziału w naszych akcjach. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

ZABAWA BIBLIOTECZNA „ŁAKOCI BEZ LIKU? ZGADNIJ ILE JEST W SŁOIKU”

Przez cały miesiąc w bibliotece szkolnej będzie stał słoik pełen łakoci. Waszym zadaniem będzie odgadnąć dokładną liczbę cukierków, które się w nim znajdują. Odpowiedzi będziecie mogli umieszczać pod postem konkursowym na Facebooku szkoły, który pojawi się na dniach. Tak, więc śledźcie nasze media społecznościowe. Osoba, która jako pierwsza poda prawidłową liczbę otrzyma wszystkie łakocie. Przychodźcie i liczcie 😉

KONKURS „LITERACKIE WYZWANIE : STWÓRZ OPOWIADANIE”

Zachęcamy Was do napisania wiersza lub opowiadania na dowolny temat, ale używając do tego wybranych tytułów książek. Im więcej uda się Wam wpleść ich w tekst, tym lepiej; bądź napiszcie wiersz lub opowiadanie na cześć czytelnictwa. Wybór tematu należy do Was. Szczegółowy regulamin dotyczący konkursu znajduje się na stronie internetowej szkoły, w zakładce Biblioteka. W załączniku znajduje się lista przykładowych tytułów, których możecie użyć do stworzenia wiersza lub opowiadania. Dla zwycięzcy przewidziane nagrody, m.in. bon do Empiku.

AKCJA BIBLIOTECZNA „ULUBIONY CYTAT Z KSIĄŻKI”

Przez cały miesiąc w bibliotece szkolnej czekają na Was specjalne piórka, na których możecie zapisywać swoje ulubione cytaty z książek. Być może w ten sposób zainspirujecie innych do przeczytania Waszych ulubionych lektur.

KSIĄŻKOWA LISTA ŻYCZEŃ „WASZ WYBÓR – NASZ ZAKUP”

Chciałbyś przeczytać książkę, a nie ma jej jeszcze w naszej bibliotece? W październiku czeka na Was książkowa lista życzeń. Możecie na niej umieszczać pozycje, które chcielibyście, by pojawiły się na bibliotecznych półkach. Może to właśnie Wasze życzenie zostanie spełnione? 🙂

Zachęcamy Was do wzięcia udziału w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, jak widzicie trochę się będzie działo, tak więc zapraszamy

JULIAN TUWIM – POETA NIE TYLKO DLA DZIECI – wystawka

Kto nie pamięta z dzieciństwa takich wierszyków, jak: Lokomotywa, Murzynek Bambo, Abecadło czy Idzie Grześ? Chyba wszyscy. Jednak ich autor, Julian Tuwim, pisywał nie tylko wiersze dla dzieci, ale także skecze, wodewile, wiersze czy teksty piosenek. Założył m.in. kabaret literacki „Pod Picadorem” i grupę poetycką „Skamander”.

W tym roku, 27 grudnia, przypada 70. rocznica śmierci tego znanego polskiego poety. W związku z tym biblioteka szkolna przygotowała garść informacji o tym sławnym poecie. W holu przed biblioteką można zapoznać się z życiem i twórczością Juliana Tuwima.

TYDZIEŃ KSIĄŻEK ZAKAZANYCH

W dniach 24 – 30 września obchodzony był Tydzień Zakazanych Książek. Biblioteka szkolna przygotowała na ten czas wystawkę prezentującą książki, które kiedyś znalazły się na liście zakazanych. Młodzież mogła przyjść i dowiedzieć się z jakich powodów dana książka była na cenzurowanym. Zorganizowano również sesję fotograficzną pod hasłem „Przyłapani na czytaniu zakazanych książek”. Przez cały tydzień uczniowie i nauczyciele przychodzili i pozowali 😉 Wśród osób biorących udział w zabawie pod koniec tygodnia została rozlosowana nagroda niespodzianka. Szczęśliwca wylosowała Pani wicedyrektor Lidia Laskowska. Okazała się nim uczennica klasy 3 C – Magdalena Szczepaniak. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

„KSIĄŻKA ZA WOREK ŚMIECI” – ogólnopolska akcja

Biblioteka szkolna drugi rok z rzędu przyłączyła się do XXI już edycji ogólnopolskiej akcji sprzątania świata pod nazwą „Książka za worek śmieci”. 16 września nauczyciele bibliotekarze wraz z dwójką naszych absolwentów i uczennicą klasy 2 B stawili się o umówionej godzinie w rezerwacie Ślichowice gotowi na działanie. Wspólnymi siłami, wraz z innymi uczestnikami, udało się zebrać 86 worków śmieci. W podziękowaniu każdy uczestnik otrzymał książkę. Tym sposobem biblioteka szkolna wzbogaciła się o 7 nowych tytułów.

Dziękujemy Alicji Misztal oraz jej mamie, a także naszym tegorocznym maturzystom, którzy nie musieli, a jednak byli! Piotr Zając, Karolina Kolus serdecznie dziękujemy!

DARY DLA BIBLIOTEKI

Biblioteka szkolna dzięki hojności tegorocznego maturzysty powiększyła się o kolejne 35 pozycji książkowych. Są to głównie omawiane przez uczniów lektury. Cieszymy się, że są osoby dla których księgozbiór biblioteki nie jest obojętny i potrafią podzielić się tym, co posiadają.
Otrzymaliśmy również od tego samego darczyńcy fiszki do nauki języka angielskiego i niemieckiego. Z pewnością będą one dla uczniów dużą pomocą w nauce.
Dziękujemy raz jeszcze za tak miłą niespodziankę absolwentowi naszej szkoły. 😊

NARODOWE CZYTANIE

W piątek 8 września 2023 roku, już po raz dwunasty, w naszej szkole odbył się finał Narodowego Czytania. Na szkolnych terenach zielonych, przy stoliku z polnymi kwiatami i tomami „Nad Niemnem”, uczniowie ucharakteryzowani na bohaterów powieści, czytali najciekawsze fragmenty.

Biblioteka szkolna również włączyła się w tą akcję. Każdy z czytelników wypożyczający w tym dniu książkę dostawał zakładkę z cytatem z powieści, które będą przypominać o tej pasjonującej lekturze. 

GIEŁDA PODRĘCZNIKÓW

Każdego roku, w pierwszym tygodniu września, biblioteka szkolna organizuje dla młodzieży Giełdę Używanych Podręczników. W tym roku odbyła się ona 7 września. Młodsi uczniowie mogli kupić od swoich starszych kolegów i koleżanek podręczniki po bardzo korzystnych cenach. Nie dziwi więc fakt, iż czytelnia na długiej przerwie była wypełniona po brzegi!

Serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy do udziału za rok.

WZOROWY CZYTELNIK ROKU – konkurs

Zapraszamy całą społeczność szkolną do wypożyczania i czytania!

W naszej bibliotece każdy znajdzie coś dla siebie.

Najlepszy czytelnik roku zostanie nagrodzony.

Nic tylko czytać!

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

IV WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKI „O ZŁOTE PIÓRO” – roztrzygnięcie.

Z przyjemnością zawiadamiamy, iż IV Wojewódzki Konkurs Literacki „O Złote Pióro” został rozstrzygnięty. Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce – Milena Przygoda (Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Kielcach)
II miejsce – Mieszko Sidwa (Publiczna Szkoła Podstawowa w Godowie)
III miejsce – Mateusz Cedro (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach)

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, nagrodzonym gratulujemy!!!

Dyplomy dla uczestników, którzy nie zostali nagrodzeni i podziękowania dla ich opiekunów wyślemy pocztą.

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY – w bibliotece

21 kwietnia odbył się w naszej szkole dzień otwarty. Odwiedziła nas duża grupa uczniów szkół podstawowych zainteresowanych ofertą szkoły. Na tą okazję przygotowano szereg atrakcji, także w bibliotece. Nasi goście już od progu mogli poczęstować się czymś słodkim, a jednocześnie wylosować karteczkę z polecaną książką, którą warto, a nawet trzeba przeczytać. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa starodruków i nowości. Młodzież zachwycona była ilością nowych tytułów – bestsellerów – jaka znajduje się w bibliotece, a także z zaciekawieniem przeglądali nasze najstarsze zbiory. Udostępnione były również kroniki szkolne, które pokazały ósmoklasistom, że dzieje się w naszej szkole naprawdę dużo.

DRUGI, CZY PIERWSZY? CZAS NA GŁOSOWANIE WIERSZY!” – podsumowanie akcji.

Zakończył się marzec, a wraz z nim akcja biblioteczna „Drugi, czy pierwszy? Czas na glosowanie wierszy!”. Zabawa ta, zorganizowana w ramach ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska”, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przez cały miesiąc uczniowie przychodzili, czytali i głosowali. Łącznie oddano 156 głosów. Wśród wszystkich głosujących zostały wylosowane 4 osoby, które otrzymały słodkie upominki. Były to uczennice z klasy 2 c – Antonina Gronicz i Natalia Rak, uczennica z klasy 1 a – Dominika Gała oraz Gabriela Janusz z klasy 4 d. Najbardziej podobały się uczniom takie utwory jak: „Nic dwa razy”, „Pierwsza miłość”. „Wszelki wypadek” i „Dworzec” i to one były prezentowane na dużych przerwach przez radiowęzeł. Dziękujemy wszystkim za czynny udział w akcji i liczymy na podobne zaangażowanie przy następnych akcjach bibliotecznych.

WEEKEND Z KSIĄŻKĄ – marzec

W marcu w ramach akcji „Weekend z książką” polecaliśmy uczniom zarówno kryminały jak i literaturę biograficzną, czy poradnikową. Młodzież zapoznała się takimi lekturami jak: „Bądź szczęśliwy”, która uczy optymizmu i traktowania samych siebie z wyrozumiałością, „Żony nazistów” przybliżająca sylwetki żon i przyjaciółek luminarzy III Rzeszy, „Projekt Riese” opowiadająca historię pięciorga ludzi, którzy zwiedzając kompleks, niespodziewanie zostają uwięzieni w tunelach na skutek trzęsienia ziemi oraz „Fabrykantka aniołków” która opowiada o zniknięciu pewnego wieczoru całej rodziny z wyjątkiem rocznej córeczki Ebby. Czy po latach uda się rozwikłać zagadkę z przeszłości? Tego czytelnicy dowiedzieli się z książki.

WYNIKI KONKURSU „AKCJA JEST! WIESZ? PRZEPISZ WIERSZ!”

Nadszedł czas na podsumowanie konkursu „Akcja jest! Wiesz? Przepisz wiersz!”. Konkurs został zorganizowany w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska”. Zadaniem uczniów było przepisanie jednego z wierszy Wisławy Szymborskiej i ozdobienie go. Prace, które do nas wpłynęły były naprawdę godne podziwu!

A oto i nagrodzone osoby:

I miejsce : Aleksandra Jas kl. 2 C

II miejsce : Julia Staniek kl. 2 E

III miejsce : Oliwia Lauko kl. 4 D

Wyróżnienia otrzymali:

Julia Moćko kl. 1 G, Weronika Stępień kl. 3 D, Wiktoria Filipczak kl. 4 D.

Wszystkie osoby biorące udział w konkursie zostały nagrodzone. Dziękujemy uczniom za zainteresowanie konkursem i za wszystkie wykonane prace! Zostały one wyeksponowane przed biblioteką szkolną.

„DRUGI CZY PIERWSZY? CZAS NA POJEDYNEK WIERSZY”

Biblioteka szkolna zaprasza całą społeczność szkolną do zabawy bibliotecznej, w której będą się „pojedynkować” wiersze Wisławy Szymborskiej. W każdy poniedziałek zaprezentujemy dwa wiersze naszej znakomitej poetki. Na początek proponujemy te najbardziej znane: „Nic dwa razy” oraz „Kot w pustym mieszkaniu”. Uczniowie zdecydują, który z nich wyjdzie z pojedynku zwycięsko. Wystarczy zagłosować na wiersz, który bardziej się podoba wrzucając do pojemnika karteczkę z odpowiednim kolorem i swoim nazwiskiem. Każdy poetycki pojedynek będzie trwał tydzień przez cały marzec. Wśród wszystkich głosujących w danym tygodniu, zostanie wylosowany jeden zwycięzca, który otrzyma słodką niespodziankę. Losowanie po zakończeniu każdego pojedynku – w piątek po południu. Zwycięski, zaś wiersz zostanie wypromowany poprzez szkolny radiowęzeł. Zachęcamy do głosowania! Akcja ta prowadzona jest w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska”.

WYNIKI KONKURSU „SLEEFACE – UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ”

Na początku stycznia biblioteka szkolna ogłosiła konkurs fotograficzny „Sleeface – ubierz się w książkę”. Zadaniem uczniów było wykonanie zdjęcia w taki sposób, by prezentowana postać wkomponowała się w okładkę. Wszystkie prace, które do nas wpłynęły były naprawdę godne uznania.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za ich zaangażowanie i gratulujemy kreatywności. Wyniki konkursu są następujące:

1 miejsce: Zuzanna Bolmińska

2 miejsce: Olga Skrzeczowska

3 miejsce: Julia Moćko i Natalia Pniewska

Wszyscy wymienieni laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Jeszcze raz gratulujemy i  zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

„AKCJA JEST! WIESZ? PRZEPISZ WIERSZ!”

Drogi uczniu! Masz ładny charakter pisma? Posiadasz uzdolnienia artystyczne? Lubisz malować? Specjalnie dla Ciebie „Akcja jest! Wiesz? PRZEPISZ WIERSZ”. Wystarczy, że odwiedzisz bibliotekę, wylosujesz wiersz Wisławy Szymborskiej i przepiszesz go oraz ozdobisz najpiękniej jak potrafisz. Proste prawda? Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Tak, więc DO DZIEŁA! Akcja ta prowadzona jest w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska”. REGULAMIN AKCJI

WEEKEND Z KSIĄŻKĄ – luty

W lutym poleciłyśmy uczniom dwie książki: „Ojciec Chrzestny” oraz „It ends with us”. Pierwsza jest legendarnym klasykiem, druga to jedna z najnowszych pozycji na rynku. Pierwsza to mroczny świat przemocy, druga to jeden z bardziej cenionych w ostatnim czasie romansów autorki Collen Hoover. Te dwie książki różni wiele, jednak łączy jedno. Obie znajdują się w szkolnej bibliotece i obie warto przeczytać!

Ogólnopolski projekt „Mistrzyni Szymborska”

W tym roku świętujemy 100. rocznicę urodzin poetki Wisławy Szymborskiej. Z tego też powodu Senat RP zdecydował, że W. Szymborska będzie patronką roku 2023. Biblioteka szkolna pragnąc dołączyć do obchodów rocznicy, przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska”. Ma on na celu upamiętnić osiągnięcia wybitnej noblistki. Mamy nadzieję, że będziecie chętnie uczestniczyć w akcjach bibliotecznych realizownaych w ramach projektu.

„RANDKA W CIEMNO” Z KSIĄŻKĄ

Z okazji walentynek biblioteka szkolna zaprosiła uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w….randce w ciemno z książką. Wystarczyło przyjść i wypożyczyć książkę w ciemno – bez rekomendacji, bez czytania recenzji, może nawet z gatunku, po który sami nigdy by nie sięgneli. Książki były opakowane w papier, nie było widać okładki, autora ani tytułu. Zainteresowanie randkowaniem w ciemno z książką przerosło nasze wyobrażenia. Wszystkie lektury rozeszły się w przeciągu jednej przerwy! Dlatego wychodząc naprzeciw prośbom uczniów, zwłaszcza tych, którzy dostali zawodu z powodu braku owiniętych w papier książek, przygotowaliśmy kolejną porcję pozycji, w których warto się zakochać. Jak wcześniej wybór był w ciemno…wszak nie ocenia się książki po okładce. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy akcji spędzili niezapomniany wieczór z lekturą i jeszcze bardziej zakochali się w czytaniu‼️

„WEEKEND Z KSIĄŻKĄ” – styczeń

Styczeń to miesiąc, w którym biblioteka szkolna w ramach akcji „Weekend z książką” zdążyła polecić uczniom cztery książki warte zabrania do domu. Były to przede wszystkim nowości, które zostały zakupione przed świętami. Wszystkie książki mają znakomitą opinię czytelników i stoją wysoko w wielu rankingach. „Ludzie ze złota” to zbiór 20 rozmów z siatkarzami o tym jak zostaje się mistrzem.

Jedna z najnowszych książek Nicholasa to historia pierwszej miłości i o decyzjach, których skutki odczuwamy przez całe życie. Za to seria “Stulecie” Kena Folletta to trylogia powieści historycznych pełna napięcia, intryg i zwrotów akcji. Ostatnia lektura to nic innego jak poradnik, który dostarcza młodym czytelnikom konkretnych narzędzi radzenia sobie z trudnościami.

100 – LECIE URODZIN WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej, biblioteka szkolna przygotowała gazetkę ścienną przybliżającą postać tej znakomitej poetki. W holu przed biblioteką można zapoznać się z jej biografią, czy chociażby z najważniejszymi tytułami tomów poetyckich, czy zbiorów poezji. Całość dopełniają zdjęcia poetki z różnych okresów jej życia oraz fragmenty najbardziej znanych wierszy.

BIBLIOTECZNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w bibliotecznym konkursie fotograficznym: „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”.

Wystarczy  wybrać okładkę książki i sprytnie wmontować ją w część swojej twarzy lub sylwetki i zrobić sleeveface. Liczy się oryginalny, kreatywny i interesujący sposób zaprezentowania danej pozycji. Można dopełnić okładkę odpowiednio dobranym strojem, rekwizytem lub aranżacją przestrzeni.

Wykonane fotografie należy wysłać na adres mailowy biblioteka@4lo.kielce.eu do 17 lutego 2023r.

Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda.

REGULAMIN KONKURSU

BLUE MONDAY W BIBLIOTECE

Najbardziej depresyjny dzień w roku to trzeci poniedziałek stycznia, ale nie z biblioteką szkolną! Biblioteka zaprosiła wszystkich czytelników na BLUE WEEK. Od 16.01 do 20.01 w wypożyczalni były eksponowane książki z niebieską okładką – tak na poprawę humoru. Lektura redukuje stres nawet o 69 procent! Nie ma znaczenia, po jaką książkę się sięgnie, ważne by całkowicie się w nią wciągnąć. Pozwoli to uciec od zmartwień i codziennych smutków, pozwalając wciągnąć się w świat wizji i wyobraźni autora. Może właśnie te z niebieską okładką pomogły nie jednemu czytelnikowi?

„WEEKEND Z KSIĄŻKĄ” – grudzień

W miesiący grudniu polecaliśmy naszym czytelnikom dwie książki z naszego księgozbioru w ramach akcji „Weekend z książką”. Pierwszą z nich była „Zanim się pojawiłeś” autorki Jojo Moyes. Ta niezwykła powieść romantyczna opowiada o dziewczynie z małego miasteczka, którą łączy więź ze sparaliżowanym mężczyzną, którym się opiekuje. Z kolei „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka w humorystyczny sposób, a do tego bardzo rzetelnie, przedstawia ważne wydarzenia z historii Polski. Jak głosi sam tytuł, jest to historia bez cenzury, czyli nie pozostają pominięte kwestie dotyczące morderstw, walki o wpływy, władzę i tym podobne.

NOWOŚCI BIBLIOTECZNE

W bibliotece szkolnej pod choinką pojawiły się nowości książkowe. Można tu znaleźć najnowsze pozycje lubianej i znanej uczniom autorki Colleen Hoover, książkę Michalak Katarzyny, która miała swoją premierę w listopadzie tego roku, zbiór 20 szczerych rozmów o siatkówce, o życiu czołowych zawodników, którzy stali się mistrzami, czy polecany i zbierający pozytywne opinie poradnik najlepszego nauczyciela roku 2018, dostarczający młodym czytelnikom konkretnych narzędzi radzenia sobie z trudnościami. Zapraszamy do wypożyczania.

ŚWIĄTECZNIE W BIBLIOTECE

Dookoła czuć świąteczny nastrój. Ozdoby choinkowe wokół 🎄, srebrzysta biel za oknami 🌨 Biblioteka szkolna również wpasowała się w ten szczególny czas. Dla czytelników, na specjalne życzenie, została przygotowana wystawka książek o tematyce świątecznej. Przy okazji można było zapoznać się ze świątecznymi cytatami, które widniały na bibliotecznej choince.

MIKOŁAJKI BIBLIOTECZNE

6 grudnia, biblioteka szkolna świętowała dzień Św. Mikołaja. Tego dnia do każdej wypożyczonej książki dołączona była mikołajkowa zakładka, wykonana samodzielnie przez nauczycieli bibliotekarzy. Cieszyły się one sporym zainteresowaniem, nie tylko uczniów, ale także nauczycieli. Teraz z taką zakładką pozostaje tylko…czytać!

„WEEKEND Z KSIĄŻKĄ” – listopad

W listopadzie biblioteka w ramach kontynuacji „Weekendu z książką” polecała kolejne książki swoim czytelnikow. Tym razem wybór padł na „Stulecie chirurgów” oraz „Krzyżowców”. Po tą pierwszą książkę zgłosiła się uczennica jeszcze tego samego dnia! Dzięki temu wiemy, że ta akcja ma sens.

WYSTAWKA „CZARY I WRÓŻBIARSTWO W LITERATURZE”

Biblioteka szkolna z okazji andrzejek przygotowała wystawkę książek, nawiązujących do tematu wróżb, czarów i czarownic. Dzięki nim można poznać historię czarów, zaklęcia, zakazane księgi, fałszywe mity na temat wiedźm oraz prawdziwą historię brutalnego prześladowania czarownic w Europie i Ameryce na przestrzeni trzech stuleci. Z ich pomocą można wejść w świat zabobonów oraz przesądów i znaleźć odpowiedzi na pytania: dlaczego przebiegający drogę czarny kot przynosi pecha, czy dlaczego odpukujemy w niemalowane drewno? Są tu też opowieści z elementami nadprzyrodzonymi w tle, gdzie główne bohaterki to czarownice, gdzie magia jest na porządku dziennym.

WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKI „O ZŁOTE PIÓRO”

Biblioteka IV Liceum Ogólnokształcącego
zaprasza uczniów klas ósmych szkoły podstawowej do udziału
w IV Wojewódzkim Konkursie Literackim

O Złote Pióro

          Konkurs jest organizowany pod Honorowym patronatem
Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

Laureaci poprzednich edycji Konkursu mogli wpisywać punkty na świadectwo ukończenia szkoły.

Regulamin

Karta zgłoszeniowa

UDZIAŁ W AKCJI „UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ”

Nasza szkoła bierze udział w akcji CZYTAJ PL. Akcja jest w 100 % darmowa i trwa cały listopad. Aż 18 BESTSELLERÓW możesz przeczytać/posłuchać za darmo. W tym roku skorzystasz z akcji Czytaj PL nie tylko na smartfonie czy tablecie, ale również na czytnikach Kindle™ i inkBOOK. Co trzeba zrobić ? Wystarczy ściągnąć aplikację Woblink, zeskanować kod (znajdziesz go na plakatach w szkole) i delektować się lekturą. Którą wybierzesz? Biblioteka szkolna przygotowała dla Was krótki opis każdej książki, by Wam pomóc w wyborze odpowiedniej dla Was lektury.

KONKURS „PUK, PUK, TU AUDIOBOOK”

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowano konkurs „Puk, puk, tu audiobook”. W każdy czwartek na długiej przerwie, puszczany był przez radiowęzeł fragment audiobooka. Z racji tego, że tegoroczne obchody MMBS były obchodzone pod hasłem „Czytanie dla pokoju” zdecydowano, że książki oraz wiersze będą o tematyce wojennej. Dla osoby, która najszybciej zgadła tytuł lektury przygotowany był zestaw słodyczy. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie podczas całego okresu jego trwania. Za to, że podjęliście wyzwanie, próbowaliście, zgadywaliście, bez względu na to, czy były to prawidłowe odpowiedzi, czy nie. Pamiętajcie „Nie wstyd popełniać błędy, wstydem jest nie próbować” Andrew Matthews. Serdecznie gratulujemy jeszcze raz zwycięzcom! A oto oni: Julia Gaweł, Zuzanna Iwan, Karolina Komasara z klasy 3 C oraz Amelia Adamczyk z klasy 4 E.

WYSTAWA NOWOŚCI KSIĄŻKOWYCH

W bibliotece szkolnej przez cały pażdziernik można było obejrzeć wystawkę „Nowości biblioteczne”. Ponad 40 książek uzyskanych w ramach akcji „Podaruj książkę bibliotece” czekało na czytelników. Wystawka cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów jak i nauczycieli. Czytelnicy pochodzili, oglądali, przeglądali, a co najważniejsze wypożyczali!

„WEEKEND Z KSIĄŻKĄ” – październik

W październiku biblioteka szkolna rozpoczęła cykl co tygodniowych polecajek. W każdy piątek promowana jest jedna książkę warta przeczytania, między innymi poprzez facebooka. Akcja pod hasłem „Weekend z książką” ma na celu promowanie czytelnictwa wśród młodzieży, jak również promocję księgozbioru bibliotecznego. Akcję rozpoczęliśmy od polecenia poniższych książek.

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W ramach obchodów tego święta biblioteka zaprasza wszystkich do aktywnego uczestnictwa w organizowanych przez nią akcjach.

Przez cały miesiąc można składać życzenia bibliotece na specjalnie przygotowanej kartce. Każdy kto napisze życzenie otrzyma zakładkę oraz cukierka. Dla najbardziej kreatywnych będzie czekać większa ich ilość. Tak dla osłody Waszej i Naszej 😊

W każdy czwartek będziecie mogli powalczyć o kolejną słodkość. Otóż rusza mini konkurs „Puk, puk, tu audiobook”. Na długiej przerwie przez radiowęzeł będziecie mogli posłuchać fragmentu audiobooka. Pierwsza osoba, która zgadnie jego tytuł otrzyma słodki zestaw. Ponieważ w tym roku tematem przewodnim MMBS jest „Czytanie dla pokoju” to będzie to literatura wojenna.

W czwartki zapraszamy także na „Planszowanie w bibliotece”. Dostępne są u nas takie gry jak „Dixit”, „Rummikub”, „Story Cubes”, „Splendor”, „Boarding” i inne. W godz. 14 – 16 przyprowadźcie swoich znajomych i spędźcie miłe chwile przy pełnych emocji rozgrywkach. Można przyjść też w pojedynkę z chęcią zagramy z Wami!

Zapraszamy również do obejrzenia wystawki „Nowości w bibliotece”. Książki uzyskaliśmy w ramach akcji „Podaruj książkę bibliotece” od uczniów i nauczycieli. Ponad 40 książek czeka na wypożyczanie. By Wam pomóc w wyborze odpowiedniej lektury w piątek ruszamy z akcją „Weekend z książką”. Co tydzień będziemy Wam przedstawiać po jednej książce z nowości, którą warto zabrać do domu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do aktywnego udziału w akcjach.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ogłoszony w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w rocznicę urodzin znanej pisarki Janiny Porazińskiej, która jest jego patronką. Nauczyciele naszej szkoły, na czele z Panią Dyrektor z zaangażowaniem włączyli się w obchody tego święta. Uczniowie wielu klas, przez cały dzień, na początku każdej lekcji, słuchali czytanych na głos książek. Pochodziły one nie tylko z biblioteki szkolnej, ale również z prywatnych księgozbiorów nauczycieli. I tak np. na języku angielskim klasy miały możliwość wsłuchania się w teksty obcojęzyczne takie jak „The Secret of the Viking Cassette”, czy „The Call of the Wild”, na matematyce czy wychowaniu fizycznym czytane były książki związane z nauczanym przedmiotem jak np. “”Złota proporcja – matematyczny język piękna”, czy ,, ABC młodego siłacza”. Czytali nie tylko nauczyciele, ale również i uczniowie co nas bardzo cieszy. W sumie w akcję włączyło się 15 nauczycieli, którzy czytali w 16 klasach na 29 lekcjach. Wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy odpowiedzieli na naszą propozycję głośnego czytania serdecznie dziękujemy! 🙂

NOWOŚCI W BIBLIOTECE

VB CVBCVXBFGRFDGV VBNGVHFF

Na półkach naszej biblioteki pojawiły się nowości książkowe. Dzięki uczestnictwu w akcji „Książka za worek śmieci” można u nas znaleźć nowiutką książkę Remigiusza Mroza czy lektury autorstwa Wojciecha Chmielarza. Czeka również na Was przejmująca biografia człowieka, którego życie to gotowy scenariusz filmowy.

UDZIAŁ W AKCJI „KSIĄŻKA ZA WOREK ŚMIECI”

W sobotę – 17 września – biblioteka szkolna razem z trojgiem uczniów klas czwartych, wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Książka za worek śmieci”. W 16 miastach w Polsce wspólnie sprzątano lasy, brzegi rzek, parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagały interwencji. W Kielcach takim miejscem okazał się Stadion Leśny. Na miejscu, na wszystkich uczestników czekali koordynatorzy, którzy wręczali worki i rękawice, a potem wspólnie wyruszono w teren. Każda osoba biorąca udział w akcji otrzymywała wybraną przez siebie książkę, a takich było naprawdę sporo. Biblioteka szkolna chciałaby serdecznie podziękować uczniom, którzy dzielnie stawili się w miejscu zbiórki i wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem p. Magdaleną Piwko oczyścili las. Dziękujemy za udział w akcji Karolinie Kolus i Piotrowi Zając z klasy 4 D oraz Tobiaszowi Ciuryło z klasy 4 E. Dzięki nim biblioteka szkolna wzbogaciła się o cztery niezwykle interesujące książki, które już czekają na pierwszych czytelników! Dziękujemy również nauczycielom wychowawcom tych klas za zachęcenie uczniów do udziału w tej jakże przydatnej akcji. Liczymy na to, że za rok, podobnie jak teraz, wspólnie zadbamy o czystość naszej planety, naszego miasta, i że będzie nas więcej, dzięki czemu więcej książkowych perełek trafi na biblioteczne półki.

***************************************************************************************************************

GIEŁDA UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

5 września odbyła się – tradycyjna już w naszej szkole – giełda używanych podręczników, organizowana przez nauczycieli bibliotekarzy. Tego dnia młodzież miała okazję sprzedać swoje książki, stosując przy tym różne formy marketingu 😉 inni  kupić je po  atrakcyjnych i dużo niższych cenach niż w księgarni. W tym roku giełda cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, dzięki czemu stoiska z książkami szybko opustoszały. Wydarzeniu temu towarzyszyła miła i koleżeńska atmosfera. Mamy nadzieję, że podręczniki będą dobrze służyć kolejnym osobom.

***************************************************************************************************************

*******************************************************************************************************************

Podaruj książkę Bibliotece

Każdy z nas ma na swojej półce książkę, którą z zainteresowaniem przeczytał i po którą być może już nigdy nie sięgnie. Może warto podarować ją bibliotece – zamiast obrastać kurzem, książka otrzyma drugie życie i sprawi radość innym czytelnikom. Zbliża się Ogólnopolski dzień bibliotekarza i bibliotek, byłaby to świetna okazja do obdarowania Waszej szkolnej biblioteki takim właśnie prezentem 🎁Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników Szkoły do włączenia się w akcję. Mamy nadzieję, że spotka się ona z życzliwym przyjęciem i zainteresowaniem 🙂Pamiętajmy, że „czytana książka żyje dłużej” ❤️

***********************************************************

Weekend z książką

Lubicie książki z „problemem”, w który można się wgryźć i który powoduje, że jeszcze długo po zamknięciu okładki, myślicie nad tym, co właśnie przeczytaliście? Książki, które się delektuje, zastanawia się nad nią i coś z niej wyciąga? Taką książką są „Czarne skrzydła” Sue Monk Kidd. Jest to powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, która prowadzi nas w głąb Ameryki XIX – tego wieku, gdzie wyzysk czarnoskórych mieszkańców jest na porządku dziennym. „Czarne skrzydła” to historia Sary Grimké, córki sędziego sądu najwyższego Karoliny Południowej oraz jej niewolnicy – Hetty „Szelmy”. Gdy Sara na swe jedenaste urodziny dostaje w prezencie obwiązaną fioletową wstążką Hettę, nie chce przyjąć prezentu. Mimo że jest dzieckiem, czuje w głębi duszy, że człowieka nie można dać, ponieważ nie jest on przedmiotem. Apodyktyczna matka nie chce jednak słuchać córki i w końcu dziewczynka zgadza się na posiadanie małej niewolnicy. Jednak ich relacje szeroko wykraczają poza ówcześnie panujące przekonania. Sara zbliża się do Szelmy, zaprzyjaźnia się z nią, widzi w niej człowieka dokładnie takiego samego jak ona. Biała pani zaczyna ją uczyć czytania i pisania, co samo w sobie jest zakazane. Jednak obie są w głębi serc zbuntowane i nic sobie nie robią z zakazów…
Narracja prowadzona jest z perspektywy Sary, jak i Szelmy, dzięki temu można każdą sytuację zestawić z perspektywy obu dziewczynek, a później – kobiet. Akcja powieści toczy się bowiem przez wiele lat, a życia Sary i Szelmy nawet, gdy ta pierwsza wyjedzie, wciąż są silnie związane.
Jest to wielowymiarowa opowieść o odwadze, o nieustannej walce oraz o sile, jaka płynie ze świadomości swojej wartości i wyjątkowości. To historia bitwy o godność, o bycie człowiekiem i niezbywalne prawa do istnienia oraz wolności, bez względu na kolor skóry, na płeć, na pochodzenie…. Polecamy i zapraszamy do wypożyczania 🙂

**********************************************************

Międzynarodowy Dzień Szczęścia

Być szczęśliwym – to marzenie chyba każdego człowieka. Niestety, mamy czasy niełatwe, dookoła choroby, wojny, kryzysy. W obliczu takich zdarzeń potrzebujemy czegoś, co nam pomoże na nowo odnaleźć radość życia. I tu z pomocą mogą przyjść książki! Biblioteka szkolna posiada w swoich zbiorach poradniki, które podpowiadają jak żyć, by być szczęśliwym. Pokazują, jak nauczyć skupić się na tym, co najważniejsze i zadbać o swoje szczęście. Proponują nam proste i łatwe metody, jak zostawić lęk za sobą i tak po prostu, po ludzku, wyluzować …. Wystawkę książek – poradników, można było zobaczyć w wypożyczalni przez cały tydzień z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia, który przypadł na 20 marca.

***********************************************************

Weekend z książką „Kasacja”

Drodzy Czytelnicy! Brakuje Wam dobrej książki na weekend? Takiej, od której nie sposób się oderwać? Zapraszamy do biblioteki szkolnej po książkę jednego z najpoczytniejszych i najbardziej płodnych polskich autorów młodego pokolenia, jakim jest Remigiusz Mróz.
„Kasacja”, bo o niej mowa, to pierwsza część serii z Joanną Chyłką (nietuzinkową panią prawnik). Książka ta, przenosi nas w prawniczy świat, pełen intryg, niedomówień i bezwzględności. Świat, w którym nic nie jest jasne i klarowne, w którym kłamstwa mają potężną moc, a prawdy należy szukać w najmroczniejszych zakamarkach duszy. Joanna Chyłka to niezwykle charyzmatyczna pani prawnik jednej z warszawskich kancelarii, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Teraz przy pomocy młodego aplikanta, Kordiana Oryńskiego, musi uniewinnić swojego klienta. Niby nic trudnego. Problem w tym, że ów klient uparcie milczy, odmawiając jakichkolwiek zeznań. Nie pomaga również fakt, że jest on synem pewnego warszawskiego biznesmena. Czy oskarżony dokonał zarzucanego mu brutalnego morderstwa dwóch osób, spędzając z ich ciałami dziesięć dni w jednym pomieszczeniu? Czy zrobił to ktoś inny? Sam zainteresowany nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą. Jak z tą nietypową sprawą poradzi sobie niezawodna Pani prawnik i jej bystry uczeń? I dlaczego ich klient milczy? Czyżby prowadził jakąś tajemniczą grę? „Kasacja” to doskonale skonstruowany thriller prawniczy, od którego nie sposób się oderwać, trzyma w napięciu do ostatniej strony. Dynamiczna akcja sprawia, że dorodne 500 stron nie powinno stanowić żadnego problemu. Wręcz przeciwnie, przyjdziecie po więcej! Seria z Joanną Chyłką to 11 thrillerów prawniczych. Każdy tom to nowy problem do rozwiązania. Dwie pierwsze części cyklu „Kasacja” i „Zaginięcie” zostały nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru (po raz pierwszy w historii nagrody dwie książki jednego autora znalazły się w finale). Choć nagrody głównej zdobyć się nie udało, za „Kasację” Remigiusz Mróz otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. Na podstawie powieści została nakręcona druga seria serialu Chyłka wyprodukowanego przez TVN, emitowana jako Chyłka – Kasacja. Zapraszamy do biblioteki 🙂

***********************************************************

III Wojewódzki Konkurs Literacki pod Honorowym Patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty „O Złote Pióro” został rozstrzygnięty!

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce – Maja Komasara (Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy  w Ratajach Słupskich)
II miejsce – Amelia Żukowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Piekoszowie
III miejsce – Filip Widłak (Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w Kielcach)

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, nagrodzonym gratulujemy!!!

Sposób i termin odbioru nagród ustalimy indywidualnie, podziękowania dla uczestników, którzy nie zostali nagrodzeni i ich opiekunów wyślemy pocztą.

***********************************************************

Wystawka – Dzień Kobiet

Silne, odważne, romantyczne, inteligentne, kreatywne…takie właśnie są kobiety! 8 marca tradycyjnie – od ponad stu lat – obchodziły one swoje święto. Tego dnia panie dostawały drobne prezenty, kwiaty lub słodkości od mężczyzn. Biblioteka szkolna zachęcała, by w ten dzień kobiety same zrobiły sobie prezent, odwiedzając bibliotekę i wypożyczając książkę📚 W tym celu nauczyciele bibliotekarze przygotowali okolicznościową wystawkę książek, w których tytułowymi bohaterkami były właśnie kobiety. Wystawka była przez cały tydzień dostępna w wypożyczalni.

***********************************************************

Weekend z książką

Uwielbiacie tajemnice i spiski? Powieści detektywistyczne oraz kryminalne? To bez wątpienia seria książek “Wybrani” przypadnie Wam do gustu! Rezerwujcie, więc sobie weekend, ponieważ książki te naprawdę wciągają! Powieść „Wybrani” to pierwsza część serii „Nocna Szkoła”. Jej główna bohaterka Allie Sheridan jest zbuntowaną nastolatką, która regularnie pakuje się w kłopoty. Gdy dziewczyna po raz kolejny zostaje aresztowana, rodzice nie tylko nakładają na nią areszt domowy i przestają się do niej odzywać, ale podejmują również decyzję o odesłaniu jej do prywatnej szkoły z internatem. Gdy jej to oznajmiają, Allie ma wrażenie, że cały jej świat się wali. Szczególnie, iż ma tam trafić już w semestrze letnim. Dziewczyna nie ma pojęcia ani jaką szkołą jest Akademia Cimmeria, ani gdzie się znajduje. W najśmielszych snach nie spodziewa się również tego, co ją tam czeka. Tym bardziej, że Cimmeria nie należy do typowych szkół elitarnych. Kiedy jedna z uczennic zostaje zamordowana, Allie zaczyna rozumieć, że akademia skrywa mroczny sekret. Czy w jego odkryciu pomoże dziewczynie przystojny Sylvain? A może Carter? O tym warto przekonać się czytając lekturę. „Wybrani” to powieść z wartką akcją. Jest w niej wystarczająco wiele tajemnicy, kryminału i romansu oraz zwykłego życia nastolatków. Książka została wprowadzona na rynek w 2013 r. i zyskała dużą popularność wśród czytelników. Jeszcze w tym samym roku zajęła szóste miejsce na liście bestsellerów „Gazety Wyborczej” W skład serii wchodzą: „Wybrani”, „Dziedzictwo”, „Zagrożeni”, „Zbuntowani”. Zapraszamy do wypożyczania 🙂

***********************************************************

Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

Dzisiejsza data to ważny dzień w literackim kalendarzu. 3 marca przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Pisarza i Pisarek, ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club. Dzień ten, to doskonała okazja, aby uczcić twórców i ich dzieła. Warto również pomyśleć o pracy, jaką pisarze wkładają w stworzenie dzieła literackiego. Biblioteka szkolna przygotowała na dzisiaj ciekawostki z życia sławnych literatów. Może nie wszyscy wiedzą ale pisarze, jak i inni artyści, są wyjątkowo skłonni do fobii, dziwactw i absurdalnych upodobań. Często mają niebanalne pasje, hobby, potrafią zatracać się w uczuciach, żyć w euforii albo popadać w odrętwienie. Zobaczcie sami.

Tu znajdziesz więcej informacji

https://www.facebook.com/ivlogim23/photos/pcb.3856449601246877/3857105747847929/

***********************************************************

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek był „świętowany” również w bibliotece szkolnej. W wypożyczalni można było zapoznać się z książkami, które dosłownie oszalały na punkcie pączków :)Wystarczyło zmienić tylko jedno słowo i powstały nowe, szalone tytuły jak np. „Dziewczyna ze sklepu z pączkami”, „Krótka historia pączka polskiego”, „Człowiek w poszukiwaniu pączków”, czy „Wszystko za pączka”.

***********************************************************

Weekend z książką

A gdyby tak móc podróżować w czasie? Któż z nas by tego nie chciał! To z pewnością byłoby niezwykłe doświadczenie.
Bohaterka powieści, którą dziś biblioteka szkolna chce Wam polecić, posiada taki właśnie dar – dar podróżowania w czasie. Mowa o książce „Czerwień rubinu” niemieckiej autorki Kerstin Gier. Powieść ta wchodzi w skład serii „Trylogia czasu”. To dzięki niej autorka z dnia na dzień stała się jedną z najlepiej sprzedających się pisarek niemieckojęzycznych.
Główna bohaterka omawianej książki to uczennica londyńskiego liceum – Gwen. Szesnastolatka ma dwoje rodzeństwa, oddaną przyjaciółkę w klasie i lekko dziwaczną rodzinę. Z dnia na dzień odkrywa, że jest posiadaczką wyjątkowego genu, przez co niespodziewanie przemieszcza się o sto lat wstecz. Okazuje się, że nie jest wyjątkiem – istnieje całe tajne bractwo kontrolujące te podróże. Gwen szybko odkrywa, że jednym z jego członków jest bardzo przystojny, zarazem arogancki dziewiętnastolatek Gideon. Ale zakochiwanie się nie jest takie proste, gdy się skacze tam i z powrotem w czasie i gdy trzeba wypełnić niebezpieczną misję w XVIII wieku…
W książce tej znajdziecie mnóstwo tajemnic, piękną przyjaźń, młodzieńcze uczucia oraz morze emocji, które nie słabną nawet na moment! A wszystko to osnute jest wyjątkowym klimatem oraz urokiem, jakim pałają dawno minione epoki
Zachęcamy do lektury również pozostałych książek z serii, między innymi “Trylogia czasu. Błękit szafiru” oraz “Trylogia czasu. Zieleń szmaragdu”. Wszystkie te części znajdują się w Waszej bibliotece szkolnej.
Zapraszamy już po feriach 😀

***********************************************************

Weekend z książką

Książka jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy – Zygmunta Miłoszewskiego – poleca się na weekend 😉 „Uwikłanie” to pierwszy tom kultowej trylogii kryminalnej tego autora. Kolejne części to „Ziarno prawdy” oraz „Gniew”. Cały cykl stał się międzynarodowym bestsellerem, a jego sprzedaż wyniosła ponad milion egzemplarzy. Głównym bohaterem powieści jest prokurator Teodor Szacki, któremu przyjdzie zmierzyć się ze skomplikowaną sprawą. Jeden z pacjentów znanego psychiatry, biorący udział w kontrowersyjnej terapii ustawień, ginie tuż po niej. Czy powodem morderstwa mogło być pole negatywnych emocji, jakie się podczas niej wytworzyło między uczestnikami? Czy może był to zwyczajny mord na tle rabunkowym? Policja proponuje proste rozwiązania. Jednak intuicja nie zawodzi charyzmatycznego i dociekliwego prokuratora. Szacki odkrywa, że terapia ustawień może być niebezpieczną grą z emocjami, a nawet życiem pacjentów. W tej sprawie nie będzie prostych rozwiązań. Śledztwo okaże się żmudne, a zbrodnia niemal doskonała. Na wyjaśnienie zagadki warto jednak czekać. Szacki wpadnie wreszcie na pewien ślad… Tytułowe uwikłanie dotyczy wszystkich: ofiary, mordercy, nawet prokuratora. Wszyscy zresztą, zgodnie z teorią wybitnego psychiatry, jesteśmy uwikłani. Kryminalne przygotowanie Miłoszewskiego imponuje, misterna intryga i świetnie budowane warszawskie tło również. Zaś skala uwikłania i bezradność wobec zła, przed którym stajemy, budzi grozę i trzyma w napięciu do ostatniej strony. Miłośnicy gatunku nie powinni czuć się zawiedzeni wybierając tą książkę 🙂Jeszcze dodamy, że na motywach powieści zrealizowany został film w reżyserii Jacka Bromskiego, w którym można zobaczyć plejadę gwiazd polskiego kina. Zachęcamy do wypożyczania 🙂

***********************************************************

Weekend z książką

Zbliża się weekend, a Wam brakuje dobrej książki? Mamy coś dla Was! Idealną lekturę na najbliższe dni. Światowy bestseller, na podstawie którego powstał film wytwórni Twentieth Century Fox. Powieść nie pozwala o sobie zapomnieć na długo po jej przeczytaniu….Tak więc nie czekajcie tylko wypożyczajcie! Mowa o książce Markusa Zusaka „Złodziejka książek”. Jej główną bohaterkę Liesel Meminger poznajemy w przeddzień wybuchu II wojny światowej. W obliczu zagrożenia matka dziewczynki zdecydowała się oddać ją wraz z młodszym braciszkiem pod opiekę rodzinie zastępczej. Długa podróż zatłoczonym pociągiem okazuje się zabójcza dla sześcioletniego Wernera. Chłopiec umiera na oczach Liesel. Zostaje pochowany na najbliższej stacji. Wtedy to Liesel zauważa w śniegu mały, czarny, prostokątny przedmiot. „Podręcznik grabarza” będzie pierwszą książką, którą ukradnie. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane….Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze….„Złodziejka książek” to powieść, która potrafi wzruszyć do łez. Jest publikacją do głębi przejmującą, niepozwalającą przejść obojętnie nie tylko wobec wydarzeń mających miejsce ponad pół wieku temu, ale wobec faktu każdej jednostkowej śmierci. Od pierwszego wydania w 2005 roku powieść przez 375 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Do dziś zajmuje pierwsze miejsca na listach bestsellerów Amazon.com, „New York Timesa” oraz podobnych listach w wielu krajach Ameryki Południowej, Europy i Azji. Zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia. Bardzo, bardzo polecamy i zapraszamy do biblioteki szkolnej.

***********************************************************

Książki o tematyce górskiej

Ferie dobiegły końca, a Wam się marzy wyjazd w góry? Niestety nie każdemu jest to dane, ale każdy może o tym przeczytać. Książki o górach gwarantują niesamowitą, pełną emocji lekturę i podróż na szczyty, których zdobycie często wykracza poza możliwości większości osób. To nie tylko opowieści o pięknych i budzących respekt górach, ale także o niezwykłych ludziach, którzy, aby osiągnąć postawione sobie cele, byli w stanie poświęcić wszystko. Biblioteka szkolna przygotowała zestaw książek o takiej właśnie tematyce. Warto je przeczytać – nawet jeśli temat górskich wypraw jest Wam zupełnie obcy. Taka lektura pozwoli Wam poczuć niesamowite emocje, spojrzeć na świat oczami ludzi pełnych pasji, którą za pośrednictwem lektury łatwo się zarazić 😉Jest to 6 pozycji, które tylko czekają, aż trafią w Wasze ręce.

Zapraszamy do wypożyczania 🙂

***********************************************************

Patroni Roku 2022

Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Patronów Roku 2022. W szacownym gronie znaleźli się znani przedstawiciele świata kultury i nauki: Maria Grzegorzewska, Ignacy Łukasiewicz, Maria Konopnicka, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz Józef Wybicki, Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Bruno Schulz.

Rok 2022 będzie też Rokiem Romantyzmu Polskiego oraz Rokiem Botaniki. Aby nieco przybliżyć Wam te wybitne postacie oraz epokę, która miała niepodważalny wpływ na kształtowanie polskiej tożsamości narodowej przygotowano w bibliotece szkolnej gazetkę ścienną poświęconą tym patronom.

Zapraszamy do zapoznania się z nią na razie wirtualnie 🙂

Miłego czytania 🙂

***********************************************************

Nowości w bibliotece

Serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki szkolnej, w której znalazło się kilkanaście książkowych nowości. Wśród nich znajdują się zarówno kryminały, jak i fantastyka, czy literatura obyczajowa. Wszystkie pozycje zostały bibliotece przekazane w darze, za co nauczyciele bibliotekarze serdecznie dziękują! Pamiętajcie, że biblioteka to nie tylko lektury, co widać na załączonym obrazku
Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zapraszamy do wypożyczania 🙂

***********************************************************

Weekend z książką

„Jeżeli moje długie życie czegoś mnie nauczyło, to tego, że miłość pokazuje nam, kim chcemy być, wojna zaś – kim jesteśmy.”

Tymi słowami zaczyna się książka, która zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie. Jeśli jeszcze jej nie czytaliście, to zapraszamy do biblioteki szkolnej po tę lekturę. Mowa o książce amerykańskiej pisarki Kristin Hannah pt. „Słowik”. Bohaterkami tej powieści są dwie siostry. Vianne jest ustatkowaną żoną i matką, a Isabelle niepokorną nastolatką, którą wyrzucają z kolejnej szkoły. Kiedy do Francji w 1940 roku wkracza armia niemiecka, siostry nie potrafiąc dojść do porozumienia i rozdzielają się. Isabelle dołącza do ruchu oporu i rozpoczyna śmiertelnie niebezpieczną misję. Vianne z kolei opuszczona przez zmobilizowanego męża musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka. Będąc świadkiem coraz bardziej przerażających scen, w końcu sama wpada w okrutne ramiona wojny. Dzieli je całe życie, a łączy jedno. Miłość mimo wszystko. Czy zdołają sobie to wyznać? Czy rozdzielone ze sobą i ze swoimi ukochanymi przetrwają, żeby móc się spotkać chociaż jeszcze jeden raz?

„Słowik” to piękna opowieść, która porusza już od pierwszego zdania. To opowieść o miłości, nienawiści, wojnie, braterstwie i odwadze.

Inspiracją dla tej bestsellerowej powieści – książki roku 2015 Amazona i najlepszej powieści roku 2015 według „Wall Street Journal”, „Buzzfeeda” i „Library Journal” były losy Andréei de Jongh – bohaterki ruchu oporu w Belgii.

Zapraszamy do biblioteki!

***********************************************************

Święta z książką

„Coraz bliżej Święta, coraz bliżej Święta”… ale nie jest jeszcze za późno, żeby wypożyczyć książki. Te, które proponuje dla Was biblioteka szkolna wprowadzą Was w świąteczny nastrój.

Są nimi pozycje autorstwa Katarzyny Michalak takie jak: „Gwiazdka z nieba”, „Trzy życzenia”, „Uśmiech losu”. Ten, kto zaczytuje się w polskiej literaturze obyczajowej, na pewno doceni te pozycje. Wartka akcja, błyskotliwe dialogi, wyraziści bohaterowie oraz duży ładunek emocjonalny – to cechy charakterystyczne twórczości tej autorki. Głównym bohaterem „Gwiazdki z nieba” jest Nataniel, którego dotyka seria nieszczęść. Po sześciu latach od tragicznej w skutkach nocy wigilijnej, bohater przybywa na Mazury. Stara chata, w której postanawia zamieszkać, jest obciążona klątwą, lecz czy Nataniel ma jeszcze coś do stracenia?

Kolejna książka – „Trzy życzenia” opowiada między innymi o Natalii i Damianie, którzy będą zmagać się z przeszłością, odkrywać swoją wyjątkowość i wewnętrzną siłę. Jak potoczą się ich losy? Czy spełnią się czyjeś trzy życzenia?

Ostatnią pozycją jest „Uśmiech losu”. Jej bohaterka – Natalia – ma jedno jedyne, lecz nierealne marzenie – zostać mamą. Ta tęsknota nie pozwala jej cieszyć się wielką, niezwykłą miłością, jaką obdarza ją Damian. Czy Natalii, która straciła nadzieję, uda się zachować miłość? Czy naprawdę trzeba coś stracić, by docenić tego wartość? Zapraszamy do biblioteki po te i inne książki 📚, które z pewnością umilą Wam czas oczekiwania na najpiękniejsze święta w roku 🎄🙂

***********************************************************

Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze życzenia świąteczne

Z przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu zorganizowanego w bibliotece szkolnej na najpiękniejsze życzenia świąteczne. Pierwsze miejsce zdobyła Ewa Szczepaniak z klasy 3 E, zaś drugie miejsce zajęła Joanna Iwan z klasy 3 F. Nauczyciele bibliotekarze bardzo dziękują za nadesłane prace. Zwycięzcy oprócz dyplomów otrzymali również nagrody rzeczowe i słodkości. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach 🙂

***********************************************************

Weekend z książką

Nadszedł czas na polecenie kolejnej książki, którą warto zabrać ze sobą do domu. Biblioteka szkolna prezentuje tym razem coś dla miłośników grozy, a mianowicie powieść króla horroru Stephana Kinga pt: „TO”. Akcja książki dzieje się w dwóch rzeczywistościach czasowych. Część opisanych wydarzeń pochodzi z roku 1958, gdy bohaterowie byli 11-letnimi dziećmi, a część z 1985 roku, kiedy są już dorośli. Nie pamiętają oni dużo ze swojego dzieciństwa, a w tamtym okresie miały miejsce istotne wydarzenia. W czasach młodości bohaterów dochodziło do morderstw w Derry, których ofiarami były tylko dzieci. Po latach postaci decydują się odszukać mordercę. Okazuje się nim jednak potwór, czyli tytułowe “To”. Główną rolę w powieści odgrywa oczywiście walka ze złem, choć równie duże znaczenie mają wewnętrzne przemiany bohaterów. Bez wątpienia jest to pozycja godna uwagi. Oferuje mnóstwo napięcia, znakomitą zagadkę, rewelacyjny klimat. To najprawdopodobniej najbardziej przerażająca ze wszystkich powieści Stephena Kinga. Powieść doczekała się ekranizacji w formie dwuodcinkowego serialu z lat 90,a w 2017 roku miała miejsce premiera pełnometrażowego filmu o tym samym tytule.

***********************************************************

6 grudnia Święty Mikołaj zawitał do biblioteki szkolnej. Każdy kto odwiedził tego dnia szkolną bibliotekę otrzymał słodką niespodziankę. Nie zabrakło też literackiego bałwanka, który zdobił tego dnia wypożyczalnię.

***********************************************************

„Książka na weekend”

Biblioteka szkolna rozpoczęła akcję pod hasłem „Książka na weekend”. W każdy piątek jest polecana lektura, którą warto zabrać ze sobą do domu. Dziś jest to książka Dmitrija Głuchowskiego „Metro 2033”. To rosyjska, apokaliptyczna powieść o konsekwencji trzeciej wojny światowej. Akcja powieści rozgrywa się w moskiewskim metrze w 2033 roku, 20 lat po wojnie. Na skutek wystrzelenia bomby atomowej ocalała zaledwie garstka ludzkości, której udało się zbiec do moskiewskiego metra. Główny bohater Artem otrzymuje zadanie: musi przedostać się do legendarnej stacji Polis, aby przekazać ostrzeżenie o nowym niebezpieczeństwie. Od powodzenia jego misji zależy przyszłość nie tylko peryferyjnej stacji, ale być może całej ocalałej w metrze ludzkości. Czy mu to się uda? Przeczytaj koniecznie! Książka rozpoczęła serię Metro 2033 i stała się inspiracją dla gry o tej samej nazwie.

***********************************************************

Andrzejki w Bibliotece

30 listopada biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich czytelników na andrzejkowe niespodzianki. Na każdego wypożyczającego czekał słodki koszyczek z wróżbami i sentencjami. Niektórzy dowiedzieli się na przykład, że „Co się odwlecze to nie będzie szybciej” czy ” Podróż tysiąca mil… zawsze zaczyna się od jednego kroku”.  W wypożyczalni można było również zapoznać się z książkami, których autorami są Andrzeje. A to wszystko dzięki przygotowanej przez nauczycieli bibliotekarzy wystawce “ANDRZEJ(ki) na półkach”. 

***********************************************************

Biblioteka IV Liceum Ogólnokształcącego
zaprasza uczniów klas ósmych szkoły podstawowej do udziału
w III Wojewódzkim Konkursie Literackim

O Złote Pióro

          Konkurs jest organizowany pod Honorowym patronatem
Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty

Tu znajdziesz:

Regulamin konkursu

Karta zgłoszeniowa

***********************************************************

Wojewódzki Konkurs Literacki pod Honorowym Patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty „O Złote Pióro” rozstrzygnięty

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce Jakub Podsiadło
(Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Kielcach)

II miejsce Maja Olszewska
(Szkoła Podstawowa nr 2 im. KEN w Jędrzejowie)

III miejsce Wiktoria Bugaj
(Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Działoszycach)

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, nagrodzonym gratulujemy!!!

Sposób i termin odbioru nagród ustalimy indywidualnie, podziękowania dla uczestników, którzy nie zostali nagrodzeni i ich opiekunów wyślemy pocztą.

************************************************************************

 Biblioteka IV Liceum Ogólnokształcącego zaprasza do udziału
w II Wojewódzkim Konkursie Literackim

„O Złote Pióro”

          Konkurs jest organizowany pod Honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty

Tu znajdziesz:

          Regulamin konkursu

        Karta zgłoszeniowa

**************************************************************

Zwycięzcy konkursu zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych:
I miejsce – Julia Brudkiewicz, II Bg
II miejsce – Aleks Ozimina, I C
III miejsce – Weronika Ziarko, III F

Wyróżnienia otrzymali: Natalia Ożygała, Julia Kowalczyk, Wiktor Szwarc, Zuzanna Iwan i Bartłomiej Wołcerz (I C)

Nagrody i dyplomy zostaną wręczone po zakończeniu nauczania zdalnego.

**************************************************************

Wojewódzki Konkurs Literacki ” O Złote Pióro” rozstrzygnięty

26 lutego 2020 roku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „O Złote Pióro”.
Laureatką została Michalina Ryńska ze SP im. KEN w Jędrzejowie. Komisja konkursowa nagrodziła również Wiktorię Czesak (SP im. J. Kochanowskiego w Chęcinach, II miejsce) oraz Martynę Lubiejewską (SP nr 32 w Kielcach, III miejsce).
Wyróżnienia otrzymały Zuzanna Dziewięcka (SP w Morawicy), Aleksandra Szklarz (SP nr 20 w Kielcach) oraz Maja Feliszek (SP w Piekoszowie).

Prezentujemy pracę, która zdobyła głowną nagrodę.

**************************************************************

Biblioteka IV Liceum Ogólnokształcącego

 zaprasza do udziału w konkursie literackim

„O Złote Pióro”

Konkurs jest organizowany pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty

          Tu znajdziesz:

          Regulamin konkursu

          Załącznik nr 1 (Początek opowiadania)

          Załącznik nr 2 (Karta zgłoszeniowa)

**************************************************************

URZEKAJĄCYCH WAKACJI Z KSIĄŻKĄ
ŻYCZY BIBLIOTEKA

*********************************

Zapraszamy CZYTELNIKÓW naszej BIBLIOTEKI na stronę internetową 

http://wolnelektury.pl/

gdzie można pobrać za darmo e-booki i audiobooki. 

Życzymy miłej lektury!

*********************************

*********************************

         WZOROWY CZYTELNIK

ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Kinga Kałuża

IV Liceum Ogólnokształcące

GRATULUJEMY

Wzorowy Czytelnik: Często odwiedza bibliotekę w poszukiwaniu książek; Wymienia swoją wiedzę na tematy czytelnicze z innymi czytelnikami, bibliotekarzem lub nauczycielami; Wciąż rozwija swoje zainteresowania czytelnicze, wzbogaca swoją wiedzę; Bierze udział w konkursach czytelniczych bądź innych zadaniach bibliotecznych; Informuje bibliotekarza, jakie książki chciałby przeczytać, ma przez to wpływ na rodzaj zakupów bibliotecznych; Przestrzega regulaminu biblioteki; Odznacza się kulturą czytelniczą, szanuje książki;jest przykładem kulturalnego zachowania w pomieszczeniu bibliotecznym.

*********************************

Wakacje z$nbsp;książką są…

Zabierz książkę na wakacje…

  10 powodów, dla których warto czytać książki:

 1. Stymulują umysł

 2. Uspokajają

 3. Pogłębiają wiedzę

 4. Poprawiają sen

 5. Wzbogacają słownictwo

 6. Poprawiają pamięć

 7. Ćwiczą myślenie analityczne

 8. Opóźniają demencję i$nbsp;spowalniają rozwój choroby Alzheimera

 9. Rozwijają empatię

 10. Dobrze dobrany poradnik pomaga wyjść z$nbsp;depresji

*********************************

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

NASI CZYTELNICY POLECAJĄ

Uważasz, że nauka historii jest nudna? Jeśli tak, spróbuję Cię przekonać, że jesteś w$nbsp;błędzie. Historia bez cenzury Wojciecha Drewniaka to doskonała pozycja, pokazująca, jak wiele można czerpać z wiedzy, jednocześnie bawiąc się przy tym wspaniale. Książka opowiada
dzieje z$nbsp;historii np. wielkich Polaków. Nie ma to nic wspólnego
z podręcznikiem szkolnym, jak z pewnością wielu sądzi. W$nbsp;sposób
humorystyczny autor przedstawia  życiorys konkretnego bohatera, ukazując
przy tym różne ciekawe wątki.

Jeśli ten opis Cię nie zachęcił, polecam obejrzeć najpierw filmiki Historii bez cenzury na YouTube, a z pewnością będziesz chciał przeczytać książkę – dostępną w$nbsp;Bibliotece szkolnej. 

                               Gabriela z klasy 3F

Tu znajdziesz zakupione tytuły

*********************************

ŚWIĘTO UWALNIANIA KSIĄŻEK
jest obchodzone w Polsce od 2003 roku. Akcja bookcrossingu czyli
uwalniania książek polega na zostawianiu przeczytanych książek zarówno w$nbsp; miejscach publicznych (park, pociąg, szkoła), jak również w miejscach
do tego celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych (regał,
stolik) po to, by znalazca mógł je przeczytać i$nbsp;przekazać dalej.

MASZ książki, do których nie wrócisz, PRZYNIEŚ!

*********************************

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

NASI CZYTELNICY POLECAJĄ

  „Wszystko
za Everest” to tylko pozornie opowieść jedynie o ekspedycji na
Czomolungmę. Jon Krakauer skupia się również m.in. na obrazie śmierci,
ludzkiej odwadze i poświęceniu. 


To jeden z tych reportaży, które nie dają o sobie zapomnieć. Po
przeczytaniu powieści nieraz jeszcze snujemy refleksje na temat
wspinaczki wysokogórskiej
i ogromie jej niebezpieczeństwa. Jest to mistrzowska, niemal filozoficzna przypowieść dla wszystkich. 

Opowieść
snuta jest z perspektywy jednej osoby – dziennikarza Krakauera – co
sprawia, że łatwiej czytelnikowi wejść w$nbsp;przeżycia bohatera, poczuć całą
sytuację i klimat tamtych wydarzeń. 

Patrycja z klasy 3E

Tu znajdziesz zakupione tytuły

*********************************

Na 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
W Polsce obchodzony jest od 1985 roku.
Dzień ten rozpoczyna Tydzień Bibliotek.

HASŁO TYGODNIA BIBLIOTEK 2019 – 

#biblioteka

#biblioteka –
za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy,
konkursy. Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w$nbsp;historii, a$nbsp;
jednocześnie śmiało spogląda w$nbsp;przyszłość. Marka biblioteka jest
utrwalona w$nbsp;świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych
użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Promowanie
biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom
dotarcie do jej usług i$nbsp;zasobów, świadczy o$nbsp;tym, że biblioteka jest
nowoczesna i$nbsp;korzysta z$nbsp;nowych technologii. 

*********************************

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

NASI CZYTELNICY POLECAJĄ

 Każdy
z Nas, bez względu na to, jakie ma wykształcenie: humanistyczne, ścisłe
czy plastyczne, chociaż raz zastanawiał się, dlaczego robimy
to, co robimy. Dlaczego właśnie taki, a nie inny wybór podjęliśmy.
Dlaczego, patrząc w telewizji na kogoś, kto zrobił sobie krzywdę,
krzywimy się i$nbsp;masujemy miejsce, w$nbsp;które dana osoba się uderzyła i czujemy jej ból? Czy rzeczywiście wykorzystujemy jedynie 
10% naszego mózgu? Na te i inne pytania odpowie Kaja Nordengen w swojej książce pt. „Mózg rządzi”. Autorka w dostępny dla każdego sposób tłumaczy najbardziej zawiłe pojęcia medyczne i sposób, w$nbsp;jaki działa nasz mózg. 

Agnieszka z klasy 3D

Tu znajdziesz zakupione tytuły

*********************************

Konkurs literacko – plastyczny Świat książek w ilustracjach rozstrzygnięty!

15 marca 2019 roku odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu literacko – plastycznego „Świat książek
w ilustracjach” zorganizowanego pod Honorowym Patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.
Uroczystość
wręczenia nagród i dyplomów została połączona z krótką inscenizacją
wybranych tekstów literackich Brzechwy, Tuwima i Fredry w wykonaniu
uczniów naszej Szkoły.

Konkurs literacko – plastyczny „Świat książek w$nbsp;ilustracjach” znajduje się w wykazie konkursów traktowanych jako szczególne osiągnięcie i będzie wpisywany na świadectwie ukończenia szkoły.

  Zobacz               NAGRODZONE PRACE                     ZDJĘCIA

*********************************

*********************************

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

NASI CZYTELNICY POLECAJĄ

  „Więzień Labiryntu” to światowy bestseller. Wartka
akcja w ponurej scenerii, pułapki, złudzenia i dotkliwe braki w
pamięci, ekstremalne emocje, ludzkie uczucia i zwierzęce instynkty –
właśnie z tym wszystkim musi się zmierzyć główny bohater – Thomas, który
tak jak nastolatkowie, znalazł się 
w tajemniczej Strefie.  Żaden z$nbsp;nich nie wie, skąd pochodzi i$nbsp;dokąd zmierza, co jest prawdą, co kłamstwem, co myślą własną, a co wpojoną
– za którym głosem iść i$nbsp;którędy? Czują jednak, że ich obecność tam nie
jest przypadkowa i każdego ranka próbują znaleźć odpowiedź,
przemierzając korytarze otaczającego ich Labiryntu. Jednak ta droga nie
jest łatwa, bowiem skrywa okrutne tajemnice.  Czy bohaterowie
przetrwają?

Ania z$nbsp;klasy 2C

Tu znajdziesz zakupione tytuły

*********************************

Biblioteczny Konkurs Literacki To się czyta 
ROZSTRZYGNIĘTY!

I miejsce – Kinga Kałuża (2 D)

II miejsce – Gabriela Szewczyk (1 E)

III miejsce – Gabriela Wójtowicz (3 F) 

GRATULUJEMY!

Prace zobaczysz TUTAJ

*********************************

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

NASI CZYTELNICY POLECAJĄ

Powieść bardzo poruszająca, nie da się od niej odejść, po prostu trzeba wiedzieć, jak się zakończy. Główną postacią jest bezdomna Kinga.

Książka ukazuje wiele problemów współczesnego świata, m.in. depresję poporodową i to, ile jest w stanie zrobić matka, aby jej dziecko było bezpieczne. Pokazuje również, że wiele ludzi nie umie
słuchać innych. Jak błędnie przekazana informacja może wpłynąć na nasze
życie i jakie niesie za sobą konsekwencje. Jak bardzo często zdarza się
nam oceniać ludzi po pozorach. Niewielu z$nbsp;nas jednak poświęca choć
krótką chwilę, by zastanowić się, co kryje się za samotnością
i bezdomnością ludzi.

                                                      Klara z$nbsp;klasy 2E

 Tu znajdziesz zakupione tytuły

*********************************

 Okolicznościowy egzemplarz „Przedwiośnia”
Stefana Żeromskiego w posiadaniu Biblioteki IV Liceum Ogólnokształcącego w$nbsp;Kielcach

Za
udział w VII edycji Narodowego Czytania (zorganizowanej w$nbsp;roku stulecia
odzyskania przez Polskę niepodległości) otrzymaliśmy od Prezydenta RP
nie tylko okolicznościowy egzemplarz „Przedwiośnia”, ale także pisemne
podziękowanie z autografami pary prezydenckiej

Tutaj zobaczysz PODZIĘKOWANIE

*********************************

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

NASI CZYTELNICY POLECAJĄ

Ludzie!
Książki nie gryzą! A$nbsp;jeżeli lubisz dziwne klimaty, to znam książkę
idealną dla Ciebie.  Główny bohater idealnie nadaje się jako obiekt
badań dla „biolchema” – jest pasożytem społecznym (i w$nbsp;dodatku, niezbyt
po kryjomu, ale własnoręcznie pędzi bimber). „Humanowi” też się spodoba –
jest filozofem, który lekko „zalatuje menelem”, a$nbsp;nawet jeszcze nie
zdjął gumofilców. A tym bardziej „matfizowi”, bo nasz bohater ekonomię
ma w$nbsp;najmniejszym paluszku: trumny, paski Adidasa – hurt, detal,
wszystko.

Jeżeli lubisz polskie klimaty, egzorcyzmy i prawdziwe „hot dogi” Kroniki Jakuba Wędrowycza  Andrzeja Pilipiuka to  książka dla Ciebie, bo jeszcze nie znalazł się wampir, kosmita czy policjant, który pokonałby nieustraszonego egzorcystę w$nbsp;gumofilcach. 

Kinga z klasy 2D

Tu znajdziesz zakupione tytuły

*********************************

Wszystkim Czytelnikom życzymy Szczęśliwego Nowego Roku

*********************************

BIBLIOTEKA

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

serdecznie zaprasza do udziału w Konkursie literacko – plastycznym

ŚWIAT KSIĄŻEK W ILUSTRACJACH

Tu znajdziesz REGULAMIN I KARTĘ ZGŁOSZENIOWĄ

*********************************

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

NAJLEPSZE OPOWIEŚCI PISZE ŻYCIE

Jedni mają psa, inni kota, niektórzy hodują aligatory w$nbsp;wannie, a$nbsp;Tom Michell ma pingwina. Uratował go przed śmiercią. I
tak zaczyna się historia międzygatunkowej przyjaźni. Mały biało-czarny
elegancik – Juan Salvador – najpierw wprowadza w życie nauczyciela
zamieszanie, a potem staje się niezwykłym przyjacielem, słuchaczem i$nbsp;
powiernikiem  wiele trosk i problemów, chociaż nie wyrzekł ani słowa.

Ta nietypowa książka uczy doceniać zwykłe dni i szanować nieubłagalnie upływający czas!

Ta niezwykła książka opowiada o$nbsp;niezwykłej przyjaźni!

Ta
cudowna książka opisuje historię, którą można by uznać za wytwór
nieprzeciętnej wyobraźni, gdyby nie fakt, że wydarzyła się naprawdę!

Tu znajdziesz zakupione tytuły

*********************************

Biblioteczny Konkurs Literacki Skąd ten cytat 
ROZSTRZYGNIĘTY! 

I miejsce – Marcelina Janyst (klasa 2E)

miejsce – Olga Wiśniewska (klasa 2A)

II miejsce – Paweł Stępień (klasa 2F)

 II miejsce – Pola Wolska (klasa 1F)

III miejsce – Wiktor Adamiec (klasa 2B)

*********************************

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

REPORTAŻ O$nbsp;NIEZWYKŁYCH KOBIETACH

Ta
książka miała nie powstać. Przedstawieni w niej ludzie ukrywają się lub
nie żyją, bo mafia kalabryjska to dzisiaj najpotężniejszy syndykat
zbrodni na świecie. 

Członków mafii łączą więzy rodzinne, a$nbsp;organizacji nie da się opuścić. Jeśli odchodzisz, znikasz na zawsze.

 „Dobre
matki” to historia kobiet, które miały odwagę podjąć największe ryzyko –
zdradzić swoich ojców i mężów, aby ocalić synów i córki. To dzięki
ich zeznaniom udało się odkryć schemat mafii, który zszokował nie tylko
Włochy, ale i całą Europę.

Poznaj historię trzech niezwykłych kobiet, które wypowiedziały wojnę włoskiej mafii w$nbsp;XXI wieku.

Tu znajdziesz zakupione tytuły

*********************************

Biblioteczny Konkurs Literacki 

Skąd pochodzi ten cytat?

        Cytat nr 1              Cytat nr 2              Cytat nr 3             Cytat nr 4  

        Cytat nr 5              Cytat nr 6              Cytat nr 7             Cytat nr 8

Konkurs polega na wskazaniu źródła cytatu spośród podanych możliwości. Prawidłową odpowiedź prześlij na pocztę mailową Biblioteki do 16 listopada. Na zwycięską „trójkę” czekają nagrody!

*********************************

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

KSIĄŻKA ROKU 2016

    w kategorii Literatura faktu, publicystyka. 

W
lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które
porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o$nbsp;swe
potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa które mają
uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben
snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Otwiera
przed czytelnikiem sekretny niezwykły świat. 

Przekonuje nas o$nbsp;tym – z$nbsp;czego od dawna zdają sobie sprawę biolodzy – że drzewa to istoty społeczne”.

Tu znajdziesz zakupione tytuły

*********************************

29 września 2018 roku w$nbsp;Bibliotece odbył się Dzień Głośnego Czytania.

 Fragmenty wybranych dzieł literackich czytali: p.Mirosława Wojciechowska, p. Agnieszka Urbańczyk, p. Michał Ćwierz oraz uczeń klasy 1A Dawid Bracik.

Zobacz więcej

*********************************


NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

NOWY AUTOR, NOWE TYTUŁY..

H.P.
LOVECRAFT (1890 – 1937) jest jednym z prekursorów fantastyki naukowej,
amerykański mistrz literatury grozy, niekwestionowany klasyk gatunku;
bez niego nie sposób dziś wyobrazić sobie horroru i fantastyki w$nbsp;
literaturze, filmie, komiksie, grach. Wybitnie zdolny samouk, erudyta,
wizjoner, znakomity stylista, wielki koneser niesamowitości. Za życia
niedoceniony, po latach wciąż czytany, analizowany, uwielbiany. Klasyk
literatury światowej, pisarz nieśmiertelny, którego nie wypada nie znać.

Zobacz inne książki tego autora, które znajdują się w$nbsp;naszej Bibliotece

Tu znajdziesz zakupione tytuły

*********************************

6 września odbył się w$nbsp;Czytelni kiermasz książek

Kupili nowe!

Sprzedali niepotrzebne!

*********************************

Tu znajdziesz zakupione tytuły

*********************************

BIBLIOTEKA  SZKOLNA

ogłasza kolejną edycję wyborów Czytelnika Roku 

ZOSTAŃ 
CZYTELNIKIEM ROKU 2018/2019!

Tytuł przyznaje bibliotekarz!

  Szczegóły znajdziesz tutaj

*********************************

*********************************

*********************************

*********************************

Magicznych wakacji

z książką życzą

BIBLIOTEKARKI

**********************************

WZOROWY CZYTELNIK

ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

     Katarzyna Bielenda         Gabriela Wójtowicz

                   Gimnazjum Nr 23                                           IV Liceum Ogólnokształcące

GRATULUJEMY

Wzorowy
Czytelnik: Często odwiedza bibliotekę w$nbsp;poszukiwaniu książek; Wymienia
swoją wiedzę na tematy czytelnicze z innymi czytelnikami, bibliotekarzem
lub nauczycielami; Wciąż rozwija swoje zainteresowania czytelnicze,
wzbogaca swa wiedzę; Bierze udział w konkursach czytelniczych bądź
innych zadaniach bibliotecznych; Informuje bibliotekarza, jakie książki
chciałby przeczytać, ma przez to wpływ na rodzaj zakupów bibliotecznych;
Przestrzega regulaminu biblioteki; Odznacza się kulturą czytelniczą,
szanuje książki i jest przykładem kulturalnego zachowania w$nbsp;
pomieszczeniu bibliotecznym.

**********************************

**********************************

czerwiec                          „BIBLIOTEKI   ŚWIATA”

Trinity College Library w$nbsp;Dublinie – majestatyczna!

To
największa i najważniejsza biblioteka akademicka w Irlandii. Początki
biblioteki sięgają 1592 roku, kiedy to powstał Trinity College. W$nbsp;latach
1712-1732 zbudowano najsłynniejszą część biblioteki – The Long Room.
Biblioteka posiada około 200 000 książek. Znajduje się w$nbsp;niej m.in.
manuskrypt Book of Kells, podarowany przez Henriego Jonesa w$nbsp;1661 roku
i dokument proklamujący powstanie Republiki Irlandzkiej z 1916 roku. 

Zobacz więcej

**********************************

**********************************

maj                               „BIBLIOTEKI   ŚWIATA”

Sopoteka, czyli sopocka mediateka – w dziesiątce najpiękniejszych bibliotek w$nbsp;Polsce!

Sopoteka,
czyli sopocka mediateka, to pierwsza publiczna biblioteka, która mieści
się w… galerii handlowej Sopot Centrum na terenie dworca.
Jest połączeniem nowoczesnej biblioteki („multimedialnej”) z$nbsp;centrum kultury. Biblioteka inspirowana
jest sopocką plażą i przyrodą, nowatorsko łączy harmonijną biel
i naturalną zieleń.  Oferuje sztukę w$nbsp;każdym wydaniu: słowo, obraz
i muzyka, zarówno tradycyjne, jak i cyfrowe. 

Czytaj więcej

**********************************

Na 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i$nbsp;Bibliotek.
W Polsce obchodzony jest od 1985 roku.
Dzień ten rozpoczyna Tydzień Bibliotek.

HASŁO TYGODNIA BIBLIOTEK 2018 – 

„(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”

Librarian
– po angielsku, bibliothécaire – po francusku, librorum – po łacinie,
kirjastonhoitaja – po fińsku, könyvtáros – po węgiersku, a$nbsp;po polsku po
prostu bibliotekarz. Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza
pochodzą z czasów starożytnych.

**********************************

kwiecień                        „BIBLIOTEKI   ŚWIATA”

Biblioteka Opactwa Benedyktynów w$nbsp;Admont w Austrii  – największa klasztorna na świecie!  

Biblioteka
Opactwa Benedyktynów jest uznawana za przykład geniuszu sztuki
barokowej. Bogactwo stylu zawdzięcza architektowi Josepowi Hueberowi,
który w$nbsp;1776 zaprojektował przestrzeń liczącą 70 metrów długości,
14 szerokości i$nbsp;13 wysokości, mogącą pomieścić nawet 70.000 woluminów.

Freski na suficie biblioteki, autorstwa Bartolomeo Altomonte, są tak zachwycające, że trudno oderwać od nich wzrok.

Zobacz więcej

**********************************

**********************************

 marzec                        „BIBLIOTEKI   ŚWIATA”

Białoruska Biblioteka Narodowa w$nbsp;Mińsku – futurystyczna!  

Białoruska
Biblioteka Narodowa w$nbsp;Mińsku wieczorami staje się
multimedialnym wyświetlaczem.Cała jej powierzchnia jest pokryta szkłem,
które stanowi świetny materiał dla oświetlenie LED. 

Ma
wysokość 72 metrów i składa się z 22 pięter. W środku oprócz Biblioteki
Narodowej, mieści się również sala konferencyjna, która może pomieścić
aż 500 osób. Budowla została oddana do użytku w$nbsp;2006 roku.

ZOBACZ więcej

**********************************

Zwycięzcy konkursu plastycznego „A to Polska właśnie”

Tu ZOBACZYSZ prace

**********************************

 luty                        „BIBLIOTEKI   ŚWIATA”

Biblioteka Uniwersytetu Yale w$nbsp;New Haven – magiczna!   

Gmach zbudowano w$nbsp;1963 roku. Z zewnątrz nie wygląda dobrze, chyba że kogoś fascynują betonowe bunkry, ale wewnątrz… Przechowywane są w$nbsp;nim tylko niezwykle rzadkie książki i manuskrypty – to największy tego typu budynek na świecie. 6 pięter starodruków chronią  ściany z półprzezroczystego marmuru, tak by nie docierało do nich zbyt wiele niszczycielskiego światła słonecznego.

Zobacz TUTAJ więcej

**********************************

**********************************

styczeń                      „BIBLIOTEKI   ŚWIATA”

 Biblioteka w Rumi – najpiękniejsza na świecie!   

„Stacja Kultury” w$nbsp;Rumi w$nbsp;2016 roku wygrała 1 nagrodę w
międzynarodowym konkursie LIBRARY INTERIOR DESIGN AWARDS organizowanym w$nbsp; USA! Placówka została uznana za najpiękniejszą bibliotekę świata
w kategorii obiektów jednoprzestrzennych, wśród projektów z$nbsp;Kanady, Chin
i$nbsp;USA.

Biblioteka znajduje się w$nbsp;budynku dworca kolejowego. Była to jedyna placówka z Europy, która odniosła taki sukces. 

                                                  Dodatkowe zdjecia są TUTAJ

**********************************

Wszystkim Czytelnikom życzymy Szczęśliwego 2018 Roku

**********************************

Konkurs plastyczny

Witraż na Święta Bożego Narodzenia

rozstrzygnięty!

TUTAJ zobaczysz prace 

**********************************

Białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem, niosących nadzieję, radość i$nbsp;ciepło ludzkich serc, takich jak zawsze i$nbsp;takich … jakich jeszcze nie było

Świąt Bożego Narodzenia

i Szczęśliwego Nowego 2018 roku

życzy Biblioteka

**********************************

grudzień                      „BIBLIOTEKI   ŚWIATA”

 Biblioteka Jagiellońska – najstarsza w$nbsp;Polsce!   

Biblioteka Jagiellońska jest jedną z największych i$nbsp;najstarszych bibliotek w$nbsp;Polsce.

Jej powstanie wiąże się z rokiem 1364, kiedy powstała pierwsza polska uczelnia, Akademia Krakowska.

Najciekawsze informacje są TUTAJ

**********************************

30 listopada 2017 roku odbył się 
Konkurs teatralny „Miniatury sceniczne” zorganizowany przez Centrum Kultury w Piekoszowie. 

W konkursie wzięło udział
25 uczestników, wśród nich recytatorka z naszej Szkoły.

KINGA WIATR
zaprezentowała się tekstem „Wróżki” i$nbsp;otrzymała
wyróżnienie

       Więcej informacji znajdziesz tutaj   

**********************************

BIBLIOTEKA  SZKOLNA IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W KIELCACH 

serdecznie zaprasza do udziału w Konkursie plastycznym   Witraż na Święta Bożego Narodzenia

   Szczegóły znajdziesz tutaj

**********************************

II miejsce zajęła

  KINGA WIATR

w Wojewódzkim Śwętokrzyskim Konkursie Recytatorskim Literatury Regionalnej

                                                                                     Czytaj więcej

**********************************

listopad                      „BIBLIOTEKI   ŚWIATA”

 Biblioteka w Maroku – najstarsza!  

Biblioteka Al-Karawijjin powstała w 859 roku. Jest najstarsza na świecie.

Księgozbiór
biblioteki jest imponujący, bo liczy aż 4 tysiące woluminów,
w tym rękopisów, wśród nich m.in. wydanie „Koranu” z$nbsp;IX wieku.

Czytaj więcej 

**********************************

Biblioteka IV Liceum Ogólnokształcącego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza do udziału w Konkursie plastycznym „A to Polska właśnie”

Prace konkursowe można składać do 10 stycznia 2018 roku

                                                              Regulamin     Karta zgłoszeniowa

**********************************

Konkurs „Tacy byliśmy jeszcze wczoraj” rozstrzygnięty!

Polegał na podaniu imion i$nbsp;nazwisk nauczycieli widniejących na zdjęciach z$nbsp;dzieciństwa.

         Zwycięzcy:

                                               Jagoda Szrek (2a) i$nbsp;Adam Bukowski (2a)

**********************************

BIBLIOTEKA ZAPRASZA!********************************

 październik               „BIBLIOTEKI   ŚWIATA”

 Biblioteka Kongresu – największa!  

To amerykańska biblioteka w$nbsp;Waszyngtonie, będąca największą tego typu instytucją na świecie. W$nbsp;2015 roku posiadała w$nbsp;swoich zbiorach ponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów, w$nbsp;tym m.in. ponad 38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i$nbsp;atlasów, 14,2 mln fotografii, 17,1 mln mokrofilmów oraz 7,2 mln dokumentów muzycznych w$nbsp;ponad 470 językach.Z

**********************************

29 września 2017 roku w$nbsp;Bibliotece odbył się Dzień Głośnego Czytania.

Fragmenty wybranych dzieł literackich czytali nauczyciele: p. Małgorzata Kaszuba i$nbsp;p. Michał Ćwierz

uczniowie: Dominik Nowakowski i$nbsp;Jakub Pindral 

Zobacz więcej
 

**********************************

 wrzesień                   „BIBLIOTEKI   ŚWIATA”

 Biblioteka Watykańska – najtajniejsza!  

Została założona w$nbsp;roku 1448 przez
papieża Mikołaja V jako publiczna biblioteka miasta Rzymu. Początkowo
zbiory zawierały 350 greckich, łacińskich i$nbsp;hebrajskich woluminów. Już w
1455 roku było 1200 woluminów,   w 1481 – 3500, w$nbsp;1990–1,3 mln. 

 Dzisiaj biblioteka przechowuje 75000 manuskryptów i ponad 1,1 miliona drukowanych książek, w$nbsp;tym 8500 inkunabułów. 

 W Tajnych Archiwach Watykanu  przechowywane jest 150 000 pozycji

**********************************

6 września odbyła się w$nbsp;Bibliotece giełda podręczników! 

Kupili taniej! 

Sprzedali niepotrzebne!

**********************************

BIBLIOTEKA  SZKOLNA

ogłasza kolejną edycję wyborów Czytelnika Roku 

ZOSTAŃ 
CZYTELNIKIEM ROKU 2017/2018!

Tytuł przyznaje bibliotekarz!

                                                       Szczegóły znajdziesz tutaj

**********************************

**********************************

**********************************

**********************************

      Niezapomnianych wakacji                  z książką życzą

              BIBLIOTEKARZE   

**********************************

Cytat czerwca

 „Książki
są bramą, dzięki której marzysz, uczysz sie, mądrzejesz, podróżujesz,
swoje życie przeżywasz razy tysiąc. Książki pomagają też odpędzić różne
złe rzeczy, np. samotność… 

Książki
sprawiają, że opisywane w$nbsp;nich historie i$nbsp;wyrażone opinie staja się
Twoimi i po skończonej lekturze nie jesteś już tym samym człowiekiem,
jakim byłeś, kiedy je zaczynałeś” 
   

Arturo Perez-Reverte”Królowa Południa”

**********************************

WZOROWY CZYTELNIK

ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

      Klaudia Wydmańska     Zuzanna Kaczmarczyk

                               Gimnazjum Nr 23                                   IV Liceum Ogólnokształcące

GRATULUJEMY

Wzorowy
Czytelnik: Często odwiedza bibliotekę w$nbsp;poszukiwaniu książek; Wymienia
swoją wiedzę na tematy czytelnicze z$nbsp;innymi czytelnikami, bibliotekarzem
lub nauczycielami; Wciąż rozwija swoje zainteresowania czytelnicze,
wzbogaca swa wiedzę; Bierze udział w konkursach czytelniczych bądź
innych zadaniach bibliotecznych; Informuje bibliotekarza, jakie książki
chciałby przeczytać, ma przez to wpływ na rodzaj zakupów bibliotecznych;
Przestrzega regulaminu biblioteki; Odznacza się kulturą czytelniczą,
szanuje książki i$nbsp;jest przykładem kulturalnego zachowania w$nbsp;
pomieszczeniu bibliotecznym.

**********************************

**********************************

Zapraszamy CZYTELNIKÓW naszej BIBLIOTEKI na stronę internetową http://wolnelektury.pl/

gdzie można pobrać za darmo e-booki i$nbsp;audiobooki.

Życzymy miłej lektury!

**********************************

Cytat maja

„Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając…”

Cornelia Funke

**********************************

BIBLIOTEKA ZAPRASZA!

NOWOŚCI CZYTELNICZE!

**********************************

Cytat kwietnia

„Biblioteka to skarbnica lekarstw duszy”
(napis w$nbsp;bibliotece w$nbsp;Tebach)

   Ozymandias

**********************************

5 kwietnia 2017 roku w$nbsp;VII Konkursie recytatorskim
„Pół żartem, pół serio o szkole”

JULIA  ADAMSKA  zajęła  II miejsce!

GRATULACJE

Zobacz zdjęcia 

**********************************


Cytat marca

„Książki nigdy nie bywają w$nbsp;złym humorze, odpowiadają na każde pytanie”

Francesco Petrarca

**********************************

KONKURS

EKSLIBRIS BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

ROZSTRZYGNIĘTY!

13 marca 2017 roku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu.

Jury spośród 142 nadesłanych prac z$nbsp;16 szkół województwa świętokrzyskiego wyłoniło zwycięzców.

Tu zobaczysz wszystkie prace!

TU ZOBACZYSZ: I miejsce – Justyna Stępień (Gimnazjum w$nbsp;Łopusznie)

II miejsce – Oliwia Szlufik (Gimnazjum Nr 23 w$nbsp;Kielcach)

III miejsce – Agata Korny (Gimnazjum Nr 2 w$nbsp;Kielcach)

III miejsce – Julia Majka (Gimnazjum w$nbsp;Łopusznie)

III miejsce – Klaudia Stańczyk (Gimnazjum w$nbsp;Łopusznie)

**********************************

Cytat lutego

„Dobrze się widzi tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”

Antoine de Saint Exupery – „Mały Książę” 

**********************************


Mamy Walentynkową listę przebojów!


1
4
lutego 2017 roku BIBLIOTEKA „przejęła” radiowęzeł. Odbył się koncert
życzeń z okazji Walentynek. Słuchaliśmy utworów zaproponowanych przez
Was – gimnazjaliści i licealiści. Oto 10 Waszych propozycji:  
Anna Jantar
„Przetańczyć z$nbsp;Tobą chcę całą noc”, Julia Michaels „Issues”, Birdy
„Skinny Love”, Whitney Houston „Will Always Love You”, Céline Dion „The
Power Of Love” i „My Heart Will Go On”, Andrzej
Piaseczny „Niecierpliwi”, Perfect – „Kochaj mnie”, The Righteous
Brothers „Unchained melody ghos”, Piotr Rubik „Psalm dla Ciebie”.

Szczególne
podziękowania za utworzenie Walentynkowej bibliotecznej listy przebojów
należą do: Aleksandry Cadery (3B), Laury Stępień (2C), Agnieszki Wójcik
(2C) i$nbsp;Wiktorii Derlatki(2b).

Do usłyszenia!

**********************************

Cytat stycznia 

„Wiele książek należy przeczytać po to, aby uświadomić sobie, jak mało się wie”

Kartezjusz

**********************************

Wszystkim Czytelnikom życzymy Szczęśliwego Roku

**********************************

Gwarnych i$nbsp;wśród nocnej ciszy,

przy choince i$nbsp;w gronie najbliższych,

takich jak zawsze i$nbsp;takich … jakich jeszcze nie było

Świąt Bożego Narodzenia życzy

Biblioteka

**********************************

Cytat grudnia 

 „Książki to okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój ładunek”

Francis Bacon

**********************************

Grand Prix – Anna Miążek 

I miejsce – Klaudia Wydmańska

w VII Miejskim Konkursie Fotograficznym

Zobacz prace

**********************************

BIBLIOTEKA

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO I GIMNAZJUM NR 23

dziękuje za udział w Konkursie na Kartkę Bożonarodzeniową 

                                   ZOBACZ PRACE 

 **********************************

Cytat listopada

„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”

Kartezjusz

**********************************

W konkursie teatralnym „Miniatury sceniczne”zorganizowanym przez Bibliotekę Centrum Kultury w Piekoszowie

ADRIANNA ŻAK zajęła III miejsce

 JULIA ADAMSKA otrzymała wyróżnienie!

Przeczytaj więcej…

**********************************

 BIBLIOTEKA

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
I GIMNAZJUM NR 23

serdecznie zaprasza do udziału w$nbsp;Konkursie plastycznym

EKSLIBRIS  BIBLIOTEKI  SZKOLNEJ

z okazji 
500. rocznicy powstania pierwszego polskiego ekslibrisu/księgoznaku

PRZECZYTAJ WIĘCEJ

                                           Regulamin         Karta zgłoszeniowa

**********************************

Cytat października

„Kiedy przeczytam
nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a$nbsp;gdy
przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze
starym przyjacielem”

Przysłowie chińskie

**********************************

      BIBLIOTEKA ZAPRASZA!

      NOWOŚCI CZYTELNICZE!

**********************************

Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza (Paul Claudel)

Muzyka to początek i$nbsp;koniec wszelkiej mowy (Ryszard Wagner)

Życie bez muzyki jest błędem (Friedrich Nietzsche)

Muzyka oznacza tylko samą siebie (Aldous Huxley)

Muzyka łagodzi obyczaje (Arystoteles)

BIBLIOTEKA zaprasza do stworzenia szkolnej listy przebojów  roku szkolnego 2016/2017!

Aby
wziąć udział w$nbsp;zabawie prześlij na adres e-mail Biblioteki utwór
muzyczny (w mp3), który uważasz za wyjątkowy. Podaj swoje imię i$nbsp;
nazwisko oraz klasę. Wybrany przez Ciebie utwór usłyszy cała społeczność
uczniowska (kiedy? niebawem!) Potem odbędzie się głosowanie na
najlepszy utwór, a zwycięzca otrzyma nagrodę (jaką? dowiesz się
niebawem!) 

**********************************

KONKURS LITERACKO – PLASTYCZNY


zorganizowany z$nbsp;okazji Dnia Edukacji Narodowej pod hasłem

Kwiaty – życzenia – pozdrowienia dla Belfra

ROZSTRZYGNIĘTY

Zwycięzcami są: Zuzanna Kaczmarczyk (2E) 

                      Klaudia Zatorska (2 b)

Wyróżnienia otrzymali: Sandra Krywko (3 E), Karolina Pająk (2 a), Izabela Nogowska (2 b), Anna Miążek (2 b), Julia Wierzbicka (2 b). 

Zobacz prace 

**********************************

Miesiąc Bibliotek Szkolnych czas start!

1 października
rozpoczął się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez
Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycja tego
święta ma już 17 lat. 
Hasłem tegorocznego bibliotecznego święta jest „Learn to Decode Your World”, co oznacza „Ucz się, aby rozszyfrować swój świat”. A do poznania świata, tego rzeczywistego i fantastycznego, służą książki, bo jak twierdził Józef Gardecki „Czytanie to okno na świat szeroki”.

Przeczytaj więcej

**********************************

Cytat września

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

**********************************

29 września 2016 roku w$nbsp;Bibliotece odbył się Dzień Głośnego Czytania.

Fragmenty wybranych dzieł literackich czytali: Klaudia Wydmańska, Olga Wiśniewska, Jakub Fudalewski, Iga Janik.

A
czytane były: „Wszechświat kontra Alex Woods” Gavina Extence’a, „Harry
Potter i Insygnia Śmierci” Rowlinga, „Królowa cieni” Sarah Maas, „Zielone drzwi” Katarzyny Grocholi.

**********************************

BIBLIOTEKA SZKOLNA

ogłasza kolejną edycję wyborów Czytelnika Roku 

ZOSTAŃ
CZYTELNIKIEM ROKU 2016/2017!

Tytuł przyznaje bibliotekarz

**********************************

**********************************

**********************************

**********************************

Słonecznych wakacji z$nbsp;książką

życzy

BIBLIOTEKA  

**********************************

WZOROWY CZYTELNIK

ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

         Klaudia Zatorska          Sandra Krywko

                      Gimnazjum Nr 23                             IV Liceum Ogólnokształcące

GRATULUJEMY

Wzorowy Czytelnik:
Często odwiedza bibliotekę w$nbsp;poszukiwaniu książek; Wymienia swoją
wiedzę na tematy czytelnicze z$nbsp;innymi czytelnikami, bibliotekarzem lub
nauczycielami; Wciąż rozwija swoje zainteresowania czytelnicze, wzbogaca
swą wiedzę; Bierze udział w konkursach czytelniczych bądź innych
zadaniach bibliotecznych; Informuje bibliotekarza, jakie książki
chciałby przeczytać, ma przez to wpływ na rodzaj zakupów bibliotecznych;
Przestrzega regulaminu biblioteki; Odznacza się kulturą czytelniczą,
szanuje książki i$nbsp;jest przykładem kulturalnego zachowania w$nbsp;
pomieszczeniu bibliotecznym.

  ********* *************************

 

Tu znajdziesz propozycje Wkręconych w czytanie

Jeśli przeczytałeś „wyjątkowo wyjątkową” dla Ciebie książkę, podziel się swoimi wrażeniami.

Napisz, co Ci się w$nbsp;niej podoba, czy zmieniła Twoje myślenie, a$nbsp;może
wpłynęła na Twoje emocje? 

Napisz, a$nbsp;swoją opinię przynieś do Biblioteki i prześlij 
w wersji elektronicznej na adres e-mail: biblioteka.zsp@tlen.pl

Może dzięki Tobie przeczytają tę książkę inni?

DO WSPÓŁPRACY ZAPRASZAMY WSZYSTKICH WKRĘCONYCH!!!

Czytanie służy zdobywaniu wiedzy, ale jest także przyjemnym sposobem spędzania czasu. Po prostu!

**********************************

BIBLIOTEKA ZAPRASZA!

NOWOŚCI CZYTELNICZE!ZOBACZ

**********************************

Z okazji Tygodnia Bibliotek w naszej Bibliotece odbyło się głosowanie na ciekawe – wg Was – książki.

ZAGŁOSOWALIŚCIE!

ZADECYDOWALIŚCIE!

Oto tytuły kiążek zaproponowane przez uczniów naszego Gimnazjum. 

  1. Seria „Dary anioła” Cassandry Clare.
  2. Seria „Percy Jackson i$nbsp;bogowie olimpijscy” Ricka Riordana.
  3. „Pani Noc” Cassandry Clare.
  4. „Gwiazd naszych wina” Johna Greena.
  5. „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins.
  6. „Gra o$nbsp;tron” George’a R.R. Martina.
  7. „Hopeless” Colleen Hoover.
  8. „Oddam ci słońce” Jandy Nelson.
  9. „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego.
  10. „Uciekinier” Stephen King.

Serdecznie wszystkim dziękujemy za udział w$nbsp;głosowaniu!

ZOBACZ: FILM CZY KSIĄŻKA?

*********************************

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, obchodzonego od 8 do 15 maja,odbył się konkurs „Czy znasz tę książkę”. Należało podać tytuł i autora wskazanych tekstów literackich.

         Znam tę książkę!

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!


Tekst nr 1 to fragment powieści Kornela  Makuszyńskiego „Szatan z$nbsp;siódmej klasy”  – tytuł i autora podała Urszula Wojciechowska z 1b.

Tekst nr 2 to fragment powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i$nbsp;Małgorzata” – tytuł i autora podała Sandra Krywko z$nbsp;2 E.

Tekst nr 3 to fragment powieści Witolda        Gombrowicza „Ferdydurke” – tytuł i$nbsp;autora         podała Patrycja Struska z 2 E.

GRATULUJEMY!

**********************************

KONKURS NA ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI

zorganizowany z$nbsp;okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

ROZSTRZYGNIĘTY!    

             I miejsce – Oliwia Szlufik (2 a) 

             II miejsce – Elżbieta Kaczor (3 F)

             III miejsce – Urszula Wojciechowska (1 b)

             III miejsce – Barbara Szczerek (1 b)

Z

GRATULUJEMY!!!

**********************************

 6 kwietnia 2016 r. w$nbsp;dniu Święta WolnychKsiążek uczennice naszejSzkoły  Urszula Wojciechowska i Barbara Szczerek zachęcały
do włączenia się do akcji bookcrossingu. Poinformowały o$nbsp;dwóch
stanowiskach, gdzie można zostawić własną książkę w$nbsp;miejsce zabranej.

 Tylko wtedy „książki wędrują”!

**********************************

SZKOŁA OTWARTA NA KULTURĘ I CZYTELNICTWO to tegoroczne hasło XXIV Tygodnia Kultury Języka.

Aby włączyć się do obchodów, nasza BIBLIOTEKA OTWARTA NA CZYTELNIKÓW I$nbsp;CZYTELNICTWO  w piątek 11 marca 2016 roku zorganizowała zabawę językową polegającąna czytaniu tzw. skretaczy języka.

W zabawie uczestniczyli: Tobiasz
Błach (1a), Julia Chłądzyńska (1b), Wiktoria Derlatka (1b), Agnieszka
Gas (1b), Katarzyna Gądek (1a), Iga Waluszewska (1b), Julia Wierzbicka
(1b), Urszula Wojciechowska (1b), Barbara Szczerek (1b) ORAZ Wojciech
Rutkowski (2C).

Tu sprawdź, czy poradzisz sobie ze skrętaczami

**********************************

BOOKCROSSING

to idea przekazywania książek poprzez pozostawienie ich w$nbsp;miejscach celowo do tego utworzonych.

WEŹ MOJĄ KSIĄŻKĘ!

ZOSTAW SWOJĄ! 

Jeśli masz w$nbsp;domu książki, którymi możesz podzielić się z$nbsp;innymi, PRZYNIEŚ je do Biblioteki lub zostaw na naszych szkolnych półkach bookcrossingowych.

**********************************

Biblioteka „rządziła” radiowęzłem!

Z okazji Walentynek 15 lutego 2016 roku BIBLIOTEKA „rządziła” radiowęzłem. Słuchaliśmy „Psalmu dla Ciebie” Piotra Rubika, „Kołysanki dla nieznajomej” Perfectu, „Takiej miłości nam życzę” i$nbsp;„Niepewności” Marka Grechuty, „Kochaj mnie i dotykaj” Tomasza Żółtko i$nbsp;wielu jeszcze innych utworów, przepełnionych romantyzmem i$nbsp;miłością.

                 Do usłyszenia!

**********************************

„Zapomnij, że jesteś, gdy mówisz, że kochasz”

 (ks. Jan Twardowski), czyli 

Walentynkowe spotkanie z$nbsp;poezją w$nbsp;Bibliotece!

Pisać każdy może!
Z okazji Dnia Zakochanych czworo uczniów przyniosło swoje wiersze do Biblioteki! 
Zostali współtwórcami Dnia Poezji Miłosnej w naszej Szkole! 

 Tutaj możesz przeczytać? wiersze.

**********************************

KONKURS PLASTYCZNY

Inspiracje malarskie wywołane tekstem „Małego Księcia”

ROZSTRZYGNIĘTY

Zobacz prace zwycięzców! 

GRATULUJEMY!

**********************************

Biblioteka życzy wszystkim Czytelnikom Szczęśliwego Roku

**********************************

ŚWIĘTA W BIBLIOTECE! 

                        Zobacz więcej!             

**********************************

Oliwia Szlufik ma talent!!! 

Swoje niezwykłe prace wykonuje kredkami ołówkowymi, akwarelami i ołówkami. Zaczęła rysować w$nbsp;wieku 12 lat. 

Za „Babcię” i$nbsp;„Wodnika” otrzymała wyróżnienia w$nbsp;internetowych konkursach blogowych. 

!

FANPAGE:    https://www.facebook.com/Oliwia-Szlufik-rysunki-714502308569560

**********************************

      NASZE NOWOŚCI! 

trylogia IGRZYSKA ŚMIERCI                  cykl PERCY JACKSON I$nbsp;BOGOWIE OLIMPIJSCY

Już są w$nbsp;Bibliotece!

PRZYJDŹ! WYPOŻYCZ! PRZECZYTAJ!

**********************************

Konkurs Fotograficzny „Z ksżmdtwarzy” rozstrzygnięty!

I miejsce – Aleksandra Skrzyniarz (3 B) 

II miejsce – Katarzyna Ozimek (1 c)    

III miejsce – Anna Miążek (1 b)

III miejsce – Olga Wiśniewska (2

**********************************


Biblioteki szkolne rządzą!

The School Library Rocks! 

To było tegoroczne oficjalne hasło października jako
Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Aby uczcić w/w święto, MY – Bibliotekarze – „rządziliśmy”
30 października 2015 roku radiowęzłem.
Był Sojka, Sting, potem Budka Suflera …
 

Do ponownego usłyszenia!

**********************************

Nasza Szkoła wzięła udział w$nbsp;konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”

Oto film, który nakręciliśmy w$nbsp;Bibliotece na potrzeby w/w konkursu.

Tutaj możesz zobaczyć nasz film:

Facebookowanie? NIE! KSIĄŻEK CZYTANIE!

Nie zostaliśmy zwycięzcami tegorocznej edycji. Spróbujemy za rok!

———-———-

**********************************

BIBLIOTEKA SZKOLNA 

serdecznie zaprasza do udziału w$nbsp;Konkursie

Wzorowy Czytelnik Biblioteki

Roku Szkolnego 2015/2016

Tytuł Wzorowego Czytelnika przyznaje bibliotekarz na koniec roku szkolnego!R*****************************

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w$nbsp;2001 roku. Stał się okazją 
do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania: rozwijanie wyobraźni i$nbsp; pamięci, wzbogacanie słownictwa,  zdobywanie wiedzy o$nbsp;świecie, promocja
książek. Głośne czytanie ponadto poszerza horyzonty, uczy odróżniać
dobro od zła,  pomaga pięknie formułować myśli. Uczy też samodzielności,
koncentracji i$nbsp;krytycznego myślenia.

Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą jest czytanie!

29 września 2015 roku akcja głośnego czytania stała się również udziałem naszej Biblioteki.

Do zabawy włączyła się Dyrektor Szkoły Edyta Lato,

nauczyciele: Agnieszka Urbańczyk, Jadwiga Kuchinka, Michał Ćwierz,

uczniowie: Katarzyna Ozimek, Jakub Fudalewski, Jakub Treszczotko.

Czytane były fragmenty dzieł: 

 Bułhakowa „Mistrz i$nbsp;Małgorzata”, 
Tolkiena „Władca pierścieni”, 
Elif Shafak „Honor”, 
Kamińskiego „Warto podążać za marzeniami”, 
Reki Kawahary „Sword Art Online”, 
Cassandry Clare „Dary anioła. Miasto szkła” 
oraz wybrany psalm biblijny.

**********************************

KONKURS

NA PLAKAT PROMUJĄCY BIBLIOTEKĘ SZKOŁY

ROZSTRZYGNIĘTY!!!

I miejsce – Zuzanna Kaczmarczyk – 1E

II miejsce Justyna Kowalińska – 2a

III miejsce – Oliwia Szlufik – 2a  

 III miejsce Marta Wołowiec – 2E

Oto zwycięzcy. Gratulujemy!

**********************************