IV LO…tu wszystko …

Zapraszamy na Dzień otwarty w IV LO
5 kwietnia 2019r. 

IV  Liceum Ogólnokształcące…

tu wszystko może się zdarzyć.

W tych słowach zawarta jest cała tajemnica jedynej

i niepowtarzalnej atmosfery jaka panuje w naszej szkole  

 IV Liceum Ogólnokształcące to szkoła z bogatymi tradycjami i sukcesami.

Szkołę tworzymy my, uczniowie, wzajemnie się inspirujący i inspirowani przez

dyrekcjęi nauczycieli.                                                            

W IV LO każdy dzień jest wydarzeniem.

   Rok szkolny w IV Liceum Ogólnokształcącym w pigułce 

Na początek, we wrześniu, organizujemy Rajd Integracyjny dla pierwszoklasistów świętokrzyskimi szlakami „niskopiennymi”. Po marszu strudzeni wędrowcy odzyskują siły, delektując się pysznym bigosem, pieczonymi ziemniakami i kiełbaskami Przystępują też do rywalizacji, na wesoło prezentując profile klas i ucząc się szkolnych tańców.

Kolejny sezon otwiera także Klub Turystyki Górskiej, z którym zwiedzamy polskie góry. Góry Świętokrzyskie, Bieszczady, Tatry, Polska czy Słowacja są nam dobrze znane. Poznawanie świata to jedna z naszych pasji. Odwiedziliśmy dotychczas m.in. Wielką Brytanię, Austrię, Czechy, Niemcy, Belgię. Zwiedziliśmy Parlament Europejski, oceanarium, Pałac Buckingham. A to nie wszystko. Języki obce to nasza pasja. Klasy z rozszerzonym programem nauczania j. angielskiego to nie tylko możliwość rozwijania swoich zainteresowań, poznawania słownictwa branżowego, np. medycznego, przydatnego w wykonywaniu przyszłego zawodu. To także pewność osiągnięcia dobrego wyniku na maturze.

Ostatni dzień września to tradycyjnie dzień wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Co roku wybory organizowane są w ramach ogólnopolskiej akcji „Samorządy mają głos”, dzięki której uczniowie uczą się nie tylko, jak zgodnie z prawem zorganizować wybory, ale także poznają praktyczne znaczenie dokonywanych przez siebie wyborów.

Wrzesień i październik to początek udziału w różnych konkursach. Nasi uczniowie są wszechstronni i biorą w nich udział indywidualnie i w grupach a nawet całymi klasami. Są wśród nas reżyserzy i aktorzy, pisarze i poeci, ekolodzy-wygraliśmy konkurs na ekologiczne graffiti i stworzyliśmy artystyczną hodowlę mchu. Chemia to dla nas chleb powszedni – jesteśmy zwycięzcami konkursu, dzięki któremu mogliśmy unowocześnić szkolne pracownie biologii i chemii. Co roku nasi uczniowie biorą udział i odnoszą sukcesy w Świętokrzyskim Maratonie Matematycznym, który organizowany jest we współpracy z Politechniką Świętokrzyską. Klasy z rozszerzonym programem nauczania matematyki to gwarancja osiągnięcia jednych z najwyższych wyników na maturze i dostania się na studia politechniczne czy ekonomiczne.

Szkolny radiowęzeł „Czwórka” to ważny element szkolnej codzienności. Każdy może zgłosić muzyczne propozycje i stworzyć swoją listę przebojów.

Muzyka towarzyszy nam na co dzień. Śpiewamy z okazji uroczystości szkolnych i narodowych, aby się radować, ale i wyciszyć i wspominać wielkich artystów, jak Leonard Cohen, oraz aby pokazać, jacy jesteśmy na co dzień. Nie tylko śpiewamy, ale także oglądamy występy artystów Kieleckiego Teatru Tańca, Teatru Roma i Buffo w Warszawie.

Teatr to nasza wielka tradycja. W szkole działają dwa zespoły teatralne: legendarna PANIKA i współczesny GroPe 423. Nasi uczniowie, absolwenci i nauczyciele wspólnie oddają się pasji aktorskiej.To jedyna taka inicjatywa w szkołach kieleckich, dzięki której młodzież wspólnie z nauczycielami przygotowuje spektakle wystawiane na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego czy Kieleckiego Centrum Kultury. Wierzcie nam – tego się nie zapomina.  Do historii przeszły już przedstawienia spektaklu „Shrek”, „Damy i huzary” czy tegoroczny „Next ex”. Są wśród nas przyszli aktorzy, językoznawcy czy prawnicy, dla których sprawne posługiwanie się poprawną polszczyzną jest jednym z głównych celów, dlatego wybór klasy z rozszerzonym programem nauczania j. polskiego i historii wydaje się oczywisty.

Listopad stoi pod znakiem obchodów Święta Niepodległości oraz przygotowań do corocznej wizyty młodzieży z Izraela w ramach wymiany kulturalnej między IV LO i Maccabim Reut Mor High School.  Mamy możliwość poznać się bliżej, porozmawiać o kwestiach ważnych dla nas i sposobach rozwiązywania problemów w każdej z naszych ojczyzn. To czas na nawiązanie nowych znajomości, a nawet przyjaźni.

W IV Liceum Ogólnokształcącym działa Szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej, który inspiruje działania krzewiące patriotyzm poprzez spotkania z uczestnikami walk o niepodległość, lekcje poświęcone m.in. powstaniu Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Dzień Życzliwości to także tradycja naszej szkoły. Odwiedzamy wielu bliskich nam ludzi i instytucje, składając życzenia w tym szczególnym dniu.

Wolontariat to niezwykle ważny element naszego szkolnego życia. Bierzemy udział w kwestach na kieleckich cmentarzach w czasie Święta Zmarłych, akcji Góra Grosza, a  nasi uczniowie pomagają w Hospicjum Stacjonarnym Caritas w Kielcach. Możliwość wpływania na otaczającą nas rzeczywistość w ramach pracy w organach państwowych jak i organizacjach pozarządowych to ważny element dla tych, którzy wybiorą klasę z rozszerzonym programem nauczania wiedzy o społeczeństwie i geografii. Poznajemy pracę sądów, bierzemy udział w Debacie Młodych organizowanej przez Dom Kultury „Zameczek”

A ponieważ zima tuż, tuż to coraz częściej myślimy o zimowych atrakcjach. Grudniowe Mikołajki to dobra okazja do zorganizowania wyjść na łyżwy a dla zmarzluchów na kręgle.

Czas świąteczny zbliża się dużymi krokami. Coraz częściej słychać na korytarzach kolędy śpiewane przez klasy przygotowujące się do szkolnych jasełek i wigilii. Na korytarzach pojawiają się choinki, wystawy kartek i ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów. Odwiedzamy też wiele instytucji w Kielcach, z którymi współpracujemy każdego dnia, żeby złożyć życzenia świąteczne i noworoczne. Swój finał znajduje akcja Szlachetna Paczka, którą kierujemy przede wszystkim do uczniów IV LO, którzy potrzebują naszego wsparcia.

Styczeń zdominowany jest przez dwie wielkie imprezy. Zaczynamy od udziału w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Corocznie ogromna grupa wolontariuszy z naszej szkoły zbiera środki na wsparcie dla potrzebujących a każdy rok przynosi kolejny rekord  finansowy. Styczeń to tradycyjnie czas na Studniówkę, do której przygotowania trwają od początku roku – to czas sukni balowych, garniturów, poloneza, tańca i radości przed jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu – maturą.

W lutym odpoczywamy od ciężkiej pracy w I semestrze. Ferie to czas na nabranie sił do dalszej pracy. Nie tracimy kontaktu ze szkołą, ponieważ na szkolnym Facebooku trwają konkursy i akcje związane z zimowym odpoczynkiem. Otworem stoi dla nas także biblioteka szkolna, która w trakcie roku szkolnego organizuje konkursy i akcje, dzięki którym czytanie nie jest takie straszne. Wygrywamy konkursy związane nie tylko z czytelnictwem ale także promujące książki jak źródło wiedzy wszelakiej, a ferie to najlepszy czas na nadrobienie czytelniczych zaległości.

W marcu przygotowani jesteśmy na przyjęcie wiosny. Spragnieni słońca, kolorów i ciepła nabieramy sił inspirowani przygotowaniami do odbywającego się co roku Tygodnia Promocji Zdrowia, którego nieodłącznym elementem są takie akcje jak „Jabłka w szkole”, spotkania z lekarzami i specjalistami zajmującymi się zdrowiem. Zdrowie to także właściwa dieta. Co roku odbywa się Konkurs Kulinarny, dzięki któremu poznajemy tradycyjne dania i potrawy z różnych zakątków świata.

Sport to istotny element naszego szkolnego życia. Bierzemy udział i odnosimy sukcesy w wielu dyscyplinach sportowych angażujących zespoły jak i sportowców indywidualnych. Od 2015r. wysiłkiem całej społeczności szkolnej, w  ramach Budżetu Obywatelskiego, możemy cieszyć się nowym kompleksem boisk sportowych a sala gimnastyczna nabrała nowego blasku.

Kwiecień to okres przygotowań do dwóch wielkich wydarzeń w IV LO – Dnia Otwartego i matury.

Koszulka IV LO to nieodłączny element naszego szkolnego życia. Bierzemy w niej udział w zawodach sportowych, reprezentujemy szkołę na mniej oficjalnych uroczystościach i spotkaniach. Dzięki niej można nas wyróżnić spośród innych licealistów na Targach Edukacyjnych i w trakcie Dnia Otwartego-Majówki z IV LO

Majówka z IV LO to dzień, w którym wszystkie sale, korytarze, tudzież inne zakamarki szkoły, są otwarte dla odwiedzających nas gości. Przyszli licealiści mają możliwość poznać naszych uczniów, nauczycieli i dyrekcję szkoły. Hasło dnia to : „Wejdziecie na chwilę, a obiecujemy, że zostaniecie na dłużej.” Corocznie czekamy na ten dzień z niecierpliwością i nie jesteśmy zawiedzeni – Majówka z IV LO cieszy się ogromną popularnością.

Matura to dla naszych absolwentów niezwykłe wydarzenie – niemal miesiąc zmagań z testami i egzaminami ustnymi. Trzymamy za nich kciuki i wierzymy, że tak jak w ubiegłych latach, osiągną bardzo dobre wyniki.

Ale maj to także czas, kiedy uczniowie wyjeżdżają na wycieczki szkolne. Zwiedziliśmy już niemal całą Polskę, nasi uczniowie byli prawie wszędzie, a wspomnienia ze wspólnie spędzonych chwil są niezapomniane.

Czerwiec to ostatni miesiąc roku szkolnego i wszyscy są już gotowi rozpocząć wakacje. Ale w naszej szkole wciąż wiele się dzieje. 1 czerwca to tradycyjnie Dzień Sportu, w trakcie którego odbywa się niezliczona liczba konkursów i zawodów sportowych. Bo jak lepiej można obchodzić Dzień Dziecka niż na sportowo?

Tradycją IV LO jest także organizowanie Gry Miejskiej, w której uczestniczą drużyny składające się zarówno z uczniów jak i nauczycieli. Kilkuosobowe zespoły wykonują zadania w różnych punktach miasta, min. w Kieleckim Teatrze Tańca, Teatrze im. S. Żeromskiego, redakcji „Echa Dnia”, Radiu Kielce, Muzeum Dialogu Kultur, Muzeum Zabawek i Zabawy. Uczestnicy muszą wykazać się znajomością miasta oraz umiejętnościami językowymi. Należy np. przetłumaczyć instrukcję dotyczącą kroków tanecznych i wykonać je. Gra kończy się na Rynku, gdzie wszyscy uczestnicy tańczą belgijskiego.

IV Liceum Ogólnokształcące to nie tylko fantastyczna atmosfera, to przede wszystkim gwarancja wysokiego poziomu nauczania. To lekcje, które odbywają się nie tylko w budynku szkolnym. Systematycznie bierzemy udział w rozprawach sądowych, debatach i spotkaniach z ważnymi ludźmi. Poznajemy pracę lekarzy w Świętokrzyskim Centrum Onkologii czy jedziemy z wizytą na warsztaty do jednego z najnowocześniejszych szpitali w Starachowicach. Przyszli lekarze mają możliwość wykonywać doświadczenia w laboratoriach Instytutu Chemii UJK pod okiem pracowników wydziału. Humaniści mają okazję wziąć udział w zajęciach w Muzeum Dialogu Kultur i Ośrodku Myśli Patriotycznej. Nie tylko odwiedzamy radio i telewizję, aby przyjrzeć się pracy mediów, ale także jesteśmy gospodarzami odwiedzających nas stacji. Wielką popularnością cieszyła się wizyta radiowej Czwórki w naszej szkole, która poświęciła nam niemal jeden dzień antenowy.

IV Liceum Ogólnokształcące to nie tylko tradycja, ale i nowoczesność. Odnowiony budynek, kompleks rekreacyjno-sportowy oraz sale lekcyjne, wszystkie wyposażone w komputery i rzutniki multimedialne. Szkoła korzysta z dziennika elektronicznego Librus dostępnego dla uczniów i rodziców. Znajdujemy się w centrum miasta, dlatego dojazd do naszej szkoły nie stanowi problemu.

Każdy uczeń posiada wiele talentów,
ta szkoła potrafi je odkryć