Spotkanie z Masajem

Dzisiaj uczniowie naszej szkoły mieli możliwość udać się do wschodniej Afryki i odbyć żywą lekcję geografii dzięki spotkaniu z rdzennym Masajem. Powitaliśmy w murach szkoły gości z Tanzanii – Adama Sembuche wraz z żoną Katarzyną Bańską. Masajowie to grupa etniczna zamieszkująca północną część Tanzanii i Kenii. Język angielski, polski i suahili rozbrzmiewał podczas prezentacji dzięki czemu mogliśmy się nauczyć kilku nowych słów.

Już wiemy jak wygląda tradycyjny dzień Masajów. Poznaliśmy piękno sawanny i żyjących tam zwierząt. Goście pokazali nam jak cennym darem jest woda nie tylko płynąca z rzeką, padająca z chmur ale również z głębi Ziemi – która daje możliwość przetrwania w tak trudnych warunkach naturalnych Afryki. Dla mieszkańców Tanzańskiej wioski i pasącego się bydła to dar życia. Dlatego Adam wraz z żoną przyjechał do Europy by pomóc budować studnie w swoim kraju.

Nie każdy może zostać wojownikiem. Nasz gość opowiadał nam jak wyglądała jego droga by otrzymać atrybuty wojownika. Kolorowe barwy wojowników i taniec Masajów już od pierwszych chwil nas zachwycił. Opowieści o polowaniu czy walka z lwem to tylko niektóre z ciekawych opowieści Adama i Katarzyny.

Tradycyjne życie Masajów skupia się wokół bydła, które stanowi podstawę ich wyżywienia. Wspólnota w masajskiej wiosce jest wielka, pełna wzajemnego szacunku i przyjaźni – można by rzec – Mój dom jest twoim domem. A co ciekawe domy budują tam kobiety a mężczyźni są wojownikami. A co jeszcze można usłyszeć od Masaja to już dowiemy się niebawem, gdyż czekamy na kolejne spotkanie 🙂

Previous Article
Next Article