IV LO wspiera Olimpiady Specjalne Polska

Od 4 do 7 lipca 2022 r. w Kielcach i Suchedniowie odbywały się XII Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Olimpiady Specjalne poprzez sport i emocje z nim związane prezentują ludzi z niepełnosprawnością intelektualną, którzy chcą pokazać całemu społeczeństwu siebie i swoją wartość. Dzięki takim imprezom mają możliwość spełniania swoich ambicji, realizowania celów, zawierania nowych znajomości oraz szeroko pojętą możliwość integracji ze społeczeństwem. W tym roku w zawodach uczestniczyło blisko 350 zawodników, którzy rywalizowali w badmintonie (Suchedniów), koszykówce i lekkiej atletyce (Kielce). W Igrzyskach brali także udział sportowcy z Olimpiad Specjalnych Ukraina.  Zawodników wspierało ponad 300 osób – pracowników obsługi, opiekunów, trenerów, sędziów i organizatorów.

Bardzo ważną rolę w tej imprezie odgrywali również wolontariusze. Bez nich zorganizowanie
i przeprowadzenie zawodów nie byłoby właściwie możliwe. Największą grupę wśród nich w liczbie
90 osób stanowili uczniowie naszego liceum (na 120 wolontariuszy uczestniczących w zawodach).  Dzięki zaangażowaniu się w pomoc mieli wyjątkową okazję poznać wielu ludzi z niepełnosprawnością intelektualną. Dowiedzieli się, jak żyją, funkcjonują, a przede wszystkim, jakie mają potrzeby. Jedną
z największych jest potrzeba kontaktu z inną osobą, gdyż ludzie z deficytami umysłowymi w wielu przypadkach przez większą część swojego życia są zamknięci w czterech ścianach. Nasi wolontariusze poprzez swoją otwartość, spontaniczność, żywiołowość i uśmiech dali sportowcom Olimpiad Specjalnych wiele radości, dobrych emocji i dostarczyli mnóstwa wspomnień, które zostaną z uczestnikami przez wiele miesięcy i dadzą energię do dalszych działań. Dla naszych wolontariuszy było to nie tylko okres pracy,
ale i nauki rozumianej w tym wypadku jako spotkanie z nowym światem – światem niepełnosprawności umysłowej. Zrozumienie go, zaangażowanie i umiejętność właściwego pomagania dały efekt w postaci wysokiej oceny pracy naszych uczniów w oczach Komitetu Organizacyjnego Igrzysk i trenerów poszczególnych ekip. Budzi również radość fakt, iż tak duża grupa z jednej szkoły potrafiła zaspokoić potrzeby organizacyjne całej imprezy (zdarzyło się to po raz pierwszy w dziejach Ogólnopolskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych). Radość z tego, co się robi, jak się robi i z samego faktu, że pomaganie jest wartością samą w sobie, daje poczucie dumy i spełnienia.

Dziękujemy Wam Wolontariusze – Uczniowie IV LO – za świetną pracę, zaangażowanie i za to, że potrafiliście tak pięknie przez te kilka lipcowych dni (poświęcając swój wolny, wakacyjny czas) uczestniczyć w życiu ludzi niepełnosprawnych intelektualnie. 
Jesteście Wielcy!!!!

Impreza miała dużą siłę oddziaływania czego świadectwem jest m.in. ten piękny wpis na Fb – kliknij!

Previous Article
Next Article